IC 157

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 157


Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 51 м 18,5 с
Деклинација -38° 19' 16"
Положбен агол 84°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 31 јануари 1898
Други ознаки ESO 306-32, MCG -6-13-16, IRAS 05496-3819

IC 157галаксија во соѕвездието Гулаб, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 157 се споменува и како ESO 306-32, MCG -6-13-16, IRAS 05496-3819.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 157 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 157 има привидни димензии од 2,6' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 51 м 18,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -38° 19' 16".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 84°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 157 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18000.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]