IC 1336

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1336


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 25 m 24 s
Деклинација -32° 38' 10""
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 436-17

IC 1336 е галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1336 се споменува и како ESO 436-17.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1336 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] IC 1336 има привидни димензии од 0,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 25 m 24 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 38' 10"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1336 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30586.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]