IC 1301

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1301


Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 15 м 50,4 с
Деклинација +73° 27' 31""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 3 февруари 1894

IC 1301галаксија во соѕвездието Жирафа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 февруари 1894 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1301 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,6 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 15 м 50,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +73° 27' 31"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1301 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]