IC 1180

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1180


Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 16 m 56 s
Деклинација -20° 24' 36"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена април 1900
Други ознаки Plate defect?

IC 1180 е галаксија во соѕвездието Големо Куче, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1180 се споменува и како Plate defect?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во април 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1180 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 16 m 56 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -20° 24' 36".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1180 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]