IC 1163

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1163


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 48 м 24,8 с
Деклинација -5° 21' 9""
Положбен агол 77°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,3'
Историја
Откривач Ајзак Робертс
Откриена 17 февруари 1903

IC 1163галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 февруари 1903 година од страна на Ајзак Робертс.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1163 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 1163 има привидни димензии од 0,8' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 48 м 24,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 21' 9"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 77°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1163 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1045867.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]