IC 1135

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1135


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 3 м 55,1 с
Деклинација -11° 10' 43""
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 16 декември 1897
Други ознаки NGC 1509, MCG -2-11-13, MK 1079, NPM1G -11.0150, IRAS 04015-1118

IC 1135галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1135 се споменува и како NGC 1509, MCG -2-11-13, MK 1079, NPM1G -11.0150, IRAS 04015-1118.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 декември 1897 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1135 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1135 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 3 м 55,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 10' 43"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1135 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14393.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]