IC 1131

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1131 {{{опис}}}
Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 58 м 11,4 с
Деклинација -40° 23' 21""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 302-22

IC 1131галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1131 се споменува и како ESO 302-22.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1131 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1131 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 58 м 11,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -40° 23' 21"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1131 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14184.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]