IC 1122

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1122


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 45 m 55,1 s
Деклинација -51° 38' 36""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-58

IC 1122 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1122 се споменува и како ESO 200-58.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1122 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 1122 има привидни димензии од 0,7' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 45 m 55,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -51° 38' 36"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 4°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1122 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13795.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]