IC 111

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 111


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 41 m 54,4 s
Деклинација -50° 57' 28"
Положбен агол 131°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-55

IC 111 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 111 се споменува и како ESO 200-55.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 111 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] IC 111 има привидни димензии од 1,1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 41 m 54,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -50° 57' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 131°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 111 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13581.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]