IC 1097

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1097 {{{опис}}}
Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 29 м 22 с
Деклинација -52° 37' 10""
Положбен агол 62°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 155-39, DRCG 45-71

IC 1097галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1097 се споменува и како ESO 155-39, DRCG 45-71.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1097 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 1097 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 29 м 22 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 37' 10"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 62°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1097 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12972.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]