IC 1075

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1075


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 20 m 46 s
Деклинација +35° 17' 40""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 25 март 1887

IC 1075 е галаксија во соѕвездието Персеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 март 1887 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1075 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 20 m 46 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 17' 40"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1075 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]