Прејди на содржината

IC 1065

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1065
Галаксијата IC 1065
Галаксијата IC 1065
Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 10 м 12,9 с
Деклинација +40° 45' 57""
Положбен агол 75°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sd
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки IC 292, UGC 2567, MCG 7-7-30, CGCG 540-49, IRAS 03069+4034

IC 1065галаксија во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1065 се споменува и како IC 292, UGC 2567, MCG 7-7-30, CGCG 540-49, IRAS 03069+4034.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1065 е од видот Sd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 1065 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 10 м 12,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 45' 57"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 75°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1065 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11846.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]