Прејди на содржината

IC 1059

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1059
Галаксијата IC 1059 сликана со SDSS
Галаксијата IC 1059 сликана со SDSS
Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 53 м 39,4 с
Деклинација -34° 11' 53""
Положбен агол 63°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 октомври 1897
Други ознаки ESO 356-17, MCG -6-7-11, AM 0251-342

IC 1059галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1059 се споменува и како ESO 356-17, MCG -6-7-11, AM 0251-342.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 октомври 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1059 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 1059 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 53 м 39,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 11' 53"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 63°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1059 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10925.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"", Vol. I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]