IC 1058

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1058


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 53 м 7 с
Деклинација +25° 29' 25""
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,8'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки UGC 2357, MCG 4-7-28, CGCG 484-23, KARA 120

IC 1058галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1058 се споменува и како UGC 2357, MCG 4-7-28, CGCG 484-23, KARA 120.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1058 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 1058 има привидни димензии од 1,2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 53 м 7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 29' 25"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1058 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10905.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]