IC 1048

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1048


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 34 м 7,1 с
Деклинација -11° 2' 25""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 6 јануари 1899
Други ознаки NPM1G -11.0094

IC 1048галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1048 се споменува и како NPM1G -11.0094.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 јануари 1899 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1048 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1048 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 34 м 7,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 2' 25"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1048 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 970700.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]