IC 1043

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1043


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 29 м 13,9 с
Деклинација +23° 5' 0"
Положбен агол 115°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,1'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки MCG 4-6-57, CGCG 483-67, NPM1G +22.0099

IC 1043галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1043 се споменува и како MCG 4-6-57, CGCG 483-67, NPM1G +22.0099.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1043 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 1043 има привидни димензии од 1,3' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 29 м 13,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 5' 0".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 115°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1043 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9462.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]