IC 1037

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1037


Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 16 m 21 s
Деклинација +32° 40' 1""
Положбен агол 144°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 20 јануари 1898
Други ознаки MCG 5-6-21, CGCG 504-44, NPM1G +32.0094, KCPG 61B

IC 1037 е галаксија во соѕвездието Триаголник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1037 се споменува и како MCG 5-6-21, CGCG 504-44, NPM1G +32.0094, KCPG 61B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јануари 1898 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1037 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] IC 1037 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 16 m 21 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +32° 40' 1"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 144°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1037 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8682.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]