IC 1015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1015


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 32 м 53,1 с
Деклинација -13° 1' 29""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 20 септември 1897

IC 1015галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1015 е од видот SB.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 1015 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 32 м 53,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 1' 29"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1015 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 944130.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]