IC 10

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 10

{{{опис}}}

Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 53 м 0 с
Деклинација -17° 52' 33"
Положбен агол 43°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x 2,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 7 јануари 1891
Други ознаки ESO 555-9, MCG -3-15-25, UGCA 115, IRAS 05508-1753

IC 10галаксија во соѕвездието Зајак, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 10 се споменува и како ESO 555-9, MCG -3-15-25, UGCA 115, IRAS 05508-1753.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јануари 1891 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 10 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 10 има привидни димензии од 2,8' х 2,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 53 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 52' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 43°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 10 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18047.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]