Dimmu Borgir

Од Википедија — слободната енциклопедија
Dimmu Borgir
Животописни податоци
ПотеклоОсло, Норвешка
ЖанровиМелодичен и симфониски блек метал
Период на активност1993—сè уште
ИздавачиNo Colours
Cacophonous
Hammerheart
Century Media
Nuclear Blast
Мреж. местоwww.dimmu-borgir.com
Членови
Шаграт
Галдер
Силеноз
ИЦС Вортекс
Мустис
Тони Лауреано
Поранешни членови
Стијан Арстад
Тјодалв
Бријнјард Тристан
Стикан Арнесен
Астену
Николас Баркер
Јан Аксел Бломберг

Dimmu Borgir е блек метал музичка група од Норвешка чија музика е доста популарна во скандинавските земји и Германија. Името на групата значи „темни градови“ или „темни дворци“ на старонорвешки и исландски, исто така е името на областа во Исланд со формации од лава (Dimmuborgir).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]