Coccinella hieroglyphica

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coccinella hieroglyphica
Возрасна единка
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Coleoptera
Семејство: Coccinellidae
Род: Coccinella
Вид: C. hieroglyphica
Научен назив
Coccinella hieroglyphica
Linnaeus , 1758) [1]

Coccinella hieroglyphica е вид на бубачка од семејството бубамари. Се наоѓа во палеарктикот [2]. Ја има во Европа, европска Русија, Сибир, рускиот далечен исток, Белорусија, Украина, Казахстан, Монголија, Кина, Кореја.[3][4] Во Европа, на северот надвор од поларникот, на југ до Северна Италија. Живее во живеалишта на височини од 1.200 метри, на различни вресови, и се храни со лисни вошки. Други, понепосакувани живеалишта се влажни ливади, мочуришта, пустелии и мешани шуми. Други растенија домаќини на овие бубамари се некои видови на борови и разни видови брези.[5] Нивниот број многу варира од година во година. Летаат од мај до октомври и ги има вогруби дрвени остатоци под боровите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Linnaeus, C. 1758. Systema Naturae per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis, Tomus I. Editio decima, reformata. Holmiæ: impensis direct. Laurentii Salvii. i–ii, 1–824 pp
  2. Joy, N 1932 A Practical Handbook of British Beetles
  3. N. B. Nikitsky and А. S. Ukrainsky, 2016 The Ladybird Beetles (Coleoptera, Coccinellidae) of Moscow Province ISSN 0013-8738, Entomological Review, 2016, Vol. 96, No. 6, pp. 710–735 ISSN 0013-8738 online pdf
  4. Fauna Europaea
  5. Koch, K., Die Käfer Mitteleuropas, Ökologie. Vol. 2 (Goecke und Evers Verlag, Krefeld, 1989).