Coccinella

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coccinella
Coccinella transversalis 2.jpg
Coccinella transversalis
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Coleoptera
Семејство: Coccinellidae
Род: Coccinella
Linnaeus, 1758[1]
Species

C. alta
C. californica
C. difficilis
C. fulgida
C. hieroglyphica
C. magnifica
C. monticola
C. novemnotata
C. prolongata
C. quinquepunctata
C. septempunctata
C. transversalis
C. transversoguttata
C. trifasciata
C. undecimpunctata

Кокинела (Coccinella) е најпознатиот род на бубамари. Надкрилцата на повеќето видови се со црвена или портокалова боја, со црни точки или ленти. Родот се јавува низ северната полутопка, но има само 11 еднемски видови во Северна Америка, и многу повеќе во Евроазија.

Името потекнува од латинското coccineus, со значење „скарлетна боја“.

Возрасните и ларвите се незаситни предатори на лисни вошки, а некои видови (на пример седумточкастата бубамара) се користат како агенси за биолошка контрола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ITIS standard report - Coccinella (Linnaeus, 1758)“. Integrated Taxonomic Information System. Посетено на 19 July 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]