Coccinella

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кокинела (Coccinella) е најпознатиот род на бубамари. Надкрилцата на повеќето видови се со црвена или портокалова боја, со црни точки или ленти. Родот се јавува низ северната полутопка, но има само 11 еднемски видови во Северна Америка, и многу повеќе во Евроазија.

Името потекнува од латинското coccineus, со значење „скарлетна боја“.

Возрасните и ларвите се незаситни грабливци на лисни вошки, а некои видови (на пример седумточкастата бубамара) се користат како агенси за биолошка контрола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ITIS standard report - Coccinella (Linnaeus, 1758)“. Integrated Taxonomic Information System. Посетено на 19 July 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]