Californication (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Californication“
Издаден8 јуни 1999 г.
Жанрфанк-рок, алтернативен рок
Издавачка куќаWarner Bros.
ПродуцентРик Рубин

Californication — седмиот студиски албум на американската фанк-рок група Red Hot Chili Peppers, објавен на 8 јуни 1999 г. Албумот го означува враќањето на гитаристот Џон Фрушанте во групата по заминувањето на Дејв Наваро во април 1998 г. Californication е трговски најуспешниот албум на Red Hot Chili Peppers, со над 15 милиони продадени албуми ширум светот.[1] До 2002 г., албумот бил продаден во повеќе од 4 милиони примероци во Европа. Албумот ги содржи некои од најдобрите песни на групата, вклучувајќи ги „Otherside“, „Californication“, „Scar Tissue“.

Список со песните[уреди | уреди извор]

 1. Around the World
 2. Parallel Universe
 3. Scar Tissue
 4. Otherside
 5. Get on Top
 6. Californication
 7. Easily
 8. Porcelain
 9. Emit Remmus
 10. I Like Dirt
 11. This Velvet Glove
 12. Savior
 13. Purple Stain
 14. Right On Time
 15. Road Trippin'

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Red Hot Chili Peppers album sales“. www.mysicbyday.com. Архивирано од изворникот на 2008-08-27. Посетено на 22 януари 2009. Занемарен непознатиот параметар |архив_дата= (help); Занемарен непознатиот параметар |архив_уеб_адрес= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]