Џон Фрушанте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Фрушанте
Фрушанте на настап во 2006 година
Фрушанте на настап во 2006 година
Основни податоци
Родено имеЏон Ентони Фрушанте
Познат(а) и какоTrickfinger
Роден(а)март 5 1970 (1970-03-05) (53 г.)
Њујорк, САД
Години на активност1988–денес
Мрежно местоjohnfrusciante.com

Џон Ентони Фрушанте; роден на 5 март 1970 година е американски музичар, најпознат како гитарист на Red Hot Chili Peppers во три ангажмани од 1988 година. Има издадено 11 соло албуми и 7 EP-а, во стил од акустична гитара до електронска музика.

Фрушанте им се придружил на Чили Пеперс на 18-годишна возраст по смртта на гитаристот Хилел Словак, и првпат се појавил на нивниот албум Mother's Milk (1989). Неговиот втор албум со бендот, Blood Sugar Sex Magik (1991), бил нивниот пробивен успех. Обземен од новостекнатата популарност на бендот, тој се откажал во 1992 година. Фрушанте станал осаменик и влегол во период на зависност од хероин, а за тоа време тој ги објавил своите први соло снимки: Niandra LaDes и Usually Just a T-Shirt (1994) и Smile from the Streets You Hold (1997). Во 1998 година, тој завршил со рехабилитација од дрога и повторно се приклучил на Чили Пеперс, придонесувајќи за голем успех на бендот со нивните албуми Californication (1999), By the Way (2002) и Stadium Arcadium (2006).

Соло-делото на Фрушанте опфаќа жанрови вклучувајќи експериментален рок, амбиентална музика и електроника. Тој објавил шест албуми во 2004 година, секој од нив истражувајќи различни жанрови и техники на снимање. Во 2009 година, Фрушанте го издал The Empyrean, во кој се појавуваат басистот на Chili Peppers, Flea и гитаристот Josh Klinghoffer и повторно се разделува од Chilli Peppers пред повторно да им се придружи во 2019 година. Фрушанте, исто така, ја издава acid house под алијас Trickfinger. Со Клингхофер и Џо Лали има издадено два албума како Атаксија.

Во 2003 година, Ролинг Стоун го прогласил Фрушанте за 13-тиот најдобар гитарист на сите времиња. Тој бил примен во Рокенрол Куќата на славните како член на Red Hot Chili Peppers во 2012 година.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Фрушанте е роден во Квинс, Њујорк Сити, на 5 март 1970 година.[1] Неговиот татко, Џон Август Фрушанте, е пијанист обучен во Џулијард, кој подоцна станал адвокат, а потоа и судија на окружниот суд во Флорида.[2] Неговата мајка, Гејл Бруно, била надежен вокал кој се откажал од кариерата за да биде домаќинка.[3] Фрушанте има италијанско потекло.[4]

Семејството на Фрушанте се преселило во Тусон, Аризона, а потоа и во Флорида, каде што неговиот татко служел како судија во округот Бровард до октомври 2010 година.[5] Неговите родители се разделиле, а тој и неговата мајка се преселиле во Санта Моника, Калифорнија.[3]

Една година подоцна, Фрушанте и неговата мајка се преселиле во Мар Виста, Лос Анџелес, кај неговиот нов очув, кој, како што вели Фрушанте, „Навистина ме поддржа и направи да се чувствувам добро што сум уметник“[3]. Фрушанте се вклучил во панк рок сцената во Лос Анџелес. На деветгодишна возраст, тој станал опседнат со The Germs, постојано слушајќи го нивниот албум (GI). Подоцна тој искористил нестандардно подесување на неговиот сопствен изум за да свири песни од албумот со еден прст баре.[3]

Фрушанте почнал да ги проучува гитаристите како Џеф Бек, Џими Пејџ, Дејвид Гилмур и Џими Хендрикс на 11 години. Го открил Френк Запа, чија работа ја проучувал со часови.[3] Тој го напуштил средното училиште на 16 години со дозвола на неговите родители и по завршувањето на тест за евалуација на постигнатите резултати.[6] Со нивна поддршка, тој се преселил во Лос Анџелес за да ги развие своите интереси кон музиката.[6] Тој почнал да оди на часови на Технолошкиот институт за гитара, но не присуствувал редовно, па се откажал набргу потоа.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

1988–1992: Прв мандат со Red Hot Chili Peppers[уреди | уреди извор]

Фрушанте ги открил Red Hot Chili Peppers околу 1984 година кога неговиот инструктор по гитара бил на аудиција како гитарист за нив.[7] Фрушанте присуствувал на настапот на Red Hot Chili Peppers на 15-годишна возраст и брзо станал посветен обожавател.[6] Тој го идолизирал гитаристот Хилел Словак, запознавајќи се со практично сите гитарски и бас делови од првите три плочи на Red Hot Chili Peppers. Се запознал со Словак; двајцата зборувале неколку месеци пред смртта на Словак:[8]

Хилел ме праша: „Дали сè уште би ги сакале Chilis ако станат толку популарни што ќе играат на Форумот? Реков: „Не. Тоа би ја уништило целата работа. Она што е одлично за бендот, е што публиката воопшто не се чувствува поинаку од бендот“. Имаше ваква вистинска историска атмосфера на нивните настапи, ништо од фрустрацијата што се провлекува низ публиката кога тие скокаат наоколу и не можат да излезат од своето место. Не ги ни гледав настапите. Толку ќе се возбудев што цело време ќе го обиколував слем-питот. Навистина се чувствував како дел од бендот, а тоа го правеа и сите чувствителни луѓе од публиката.


Фрушанте станал пријател со поранешниот тапанар на Dead Kennedys, DH Peligro во почетокот на 1988 година. Тие свиреле заедно, а Пелигро го поканил својот пријател, басистот на Red Hot Chili Peppers, Flea. Фрушанте и Фли веднаш развиле музичка хемија, а Фли подоцна признал дека тоа можеби бил денот кога првпат го отсвирел бас-рифот на идната песна „ Nobody Weird Like Me “.[9] Отприлика во исто време, Фрушанте имал намера да оди на аудиција за бендот на Френк Запа, но се предомислил бидејќи Запа строго забранувал нелегална употреба на дрога. Фрушанте рекол: „Сфатив дека сакам да бидам рок-ѕвезда, да се дрогирам и да имам девојки, и сфатив дека нема да можам да го направам тоа ако сум во бендот на Запа“.[3]

Словак починал од предозирање со хероин во 1988 година. Тапанарот на Red Hot Chili Peppers, Џек Ајронс, чувствувајќи се уништено, ја напуштил групата. Преостанатите членови Фли и вокалистот Ентони Киедис го регрутирале Пелигро на тапани и гитаристот Девејн „Блекбирд“ Мекнајт, кој пред тоа бил дел од Parliament-Funkadelic.[10] Сепак, Мекнајт не успеал музички да се поврзе во групата. Фли предложил да направат аудиција со Фрушанте, чие интимно познавање на репертоарот на Red Hot Chili Peppers го импресионирало. Фли и Киедис направиле аудиција со него и се договориле дека тој ќе биде соодветна замена за McKnight.[11] Кога Фли му се јавил на Фрушанте со веста за неговото прифаќање, Фрушанте трчал низ неговата куќа врескајќи од радост и скокнал на ѕидот, оставајќи трајни траги од чизмата.[12] Тој во тоа време размислувал за договор со Thelonious Monster - и настапувал две недели - но неговиот неочекуван прием во Ред Хот Чили Пеперс го натерал да ги промени своите планови.[13]

Фрушанте не бил запознаен со фанк жанрот на звукот на Ред Хот Чили Пеперс, велејќи: „Јас навистина не бев фанк играч (a funk player) пред да се приклучам на бендот. Научив сè што требаше да знам за тоа како да звучам добро со Flea преку проучување на свирењето на Хилел и веднаш почнав оттаму.“[14] Неколку недели од новата постава на бендот, Пелигро, чиј перформанс страдал поради екстремно консумирање на дрога, бил отпуштен.[15] Набргу потоа, Чад Смит бил регрутиран како тапанар и новата постава започнала со снимање на нивниот прв албум, Mother's Milk (1989). Фрушанте се фокусирал на имитирање на стилот на Словак. Продуцентот Мајкл Бејнхорн не се согласувал со овој пристап и сакал Фрушанте да свири со некарактеристичен хеви метал тон, главно отсутен од трите претходни плочи на бендот.[16] Фрушанте и Бејнхорн често се карале околу тонот и слоевитоста на гитарата. Бејнхорн преовладувал во расправиите бидејќи Фрушанте се чувствувал под притисок од неговото познавање на студиото.[16] Киедис се сеќава дека „[Бејнхорн] сакаше Џон да има голем, крцкав, речиси метален тон на гитарата, додека порано секогаш имавме интересни ацид-рок тонови на гитара, како и многу лути, секси, фанки гитарски тонови“.[17]

Ред Хот Чили Пеперс соработувале со продуцентот Рик Рубин за нивната втора плоча со Фрушанте, Blood Sugar Sex Magik (1991). Рубин сметал дека е важно да се сними албумот во неортодоксен амбиент и предложил стара куќа во Холивуд Хилс.[18] Фрушанте, Киедис и Фли се изолирале таму додека траело снимањето. Фрушанте и Фли ретко излегувале надвор и поголемиот дел од времето го поминувале пушејќи марихуана.[19] Отприлика во тоа време, Фрушанте започнал спореден проект со Фли и тапанарот на Jane's Addiction, Стивен Перкинс, Three Amoebas. Тие снимиле околу 10 до 15 часовен материјал, кој останал необјавен.[8]

1992: Прво заминување од Чили Пеперс[уреди | уреди извор]

Blood Sugar Sex Magik го достигнал третото место на топ листите на Билборд и продолжил да се продава со 13 милиони копии ширум светот.[20] Неочекуваниот успех ги претворил Red Hot Chili Peppers во рок ѕвезди. Фрушанте бил заслепен од неговата новооткриена слава и се борел да се справи со тоа. Набргу по објавувањето на албумот, тој почнал да не ја сака популарноста на бендот. Тој и Киедис се расправале после нивните концерти: „Џон велел: „Ние сме премногу популарни. Не ми е потребно да бидам успешен до ова ниво. Би бил горд и ако само ја изведувам оваа музика во клубови како што правевте вие пред две години.“[21] Фрушанте подоцна рекол дека подемот на бендот до популарност бил „премногу висок, претеран, прерано. Се чинеше дека сè се случува одеднаш и едноставно не можев да се справам со тоа.“[22]

Фрушанте исто така почнал да чувствува дека судбината го оддалечува од бендот. Кога Ред Хот Чили Пеперс ја започналe својата светска турнеја, тој почнал да слуша гласови во главата кои му кажувале „нема да успееш за време на турнејата, мора да си одиш сега“.[23] Фрушанте признал дека некогаш уживал во хедонизмот; како и да е, „на 20-годишна возраст почнав да го правам тоа како што треба и да го гледам како уметнички израз наместо како начин на забава и забавување со еден куп девојки. За да го избалансирам тоа, морав да бидам екстра-скромен, екстра-анти-рок ѕвезда.“[24] Тој одбил да излезе на сцената за време на настапот во токискиот клуб Кватро на 7 мај 1992 година, изјавувајќи им на своите другари од бендот дека го напушта бендот. Тој бил убеден да настапи, но следното утро заминал за Калифорнија.[12] „Едноставно беше невозможно повеќе да останам во бендот“, рекол тој. „Дојде до точка кога иако ме сакаа во бендот, се чувствував како да сум принуден да излезам од бендот. Не од некој конкретен член или од раководството конкретно, туку само насоката во која сè се движеше.“[25] Тој бил заменет од страна на поранешниот гитарист на Jane's Addiction, Дејв Наваро.

Во интервју од 2015 година, Крис Кирквуд рекол дека по заминувањето на Фрушанте од бендот во 1992 година, Фрушанте бил на аудиција за Meat Puppets . Кирквуд рекол: „Тој се појави со гитарата надвор од футролата и бос. Тогаш работевме на важен албум, само што потпишавме, а тие момци се разнесоа до местото каде што беа и Џон требаше да излезе. Џон дојде кај нас и почнавме да се подготвуваме да свириме и го прашав: „Сакаш да го користиш мојот тјунер?“ Тој рече: „Не, ќе го свиткам“. Беше толку далеку. Потоа почнавме да свириме но не испадна ништо од тоа. Можеби тој не беше на вистинското место а ние бевме мал затворен тим. Тоа едноставно не се случи, но би можело да функционира.“[26]

1992–1997: Зависност и први соло албуми[уреди | уреди извор]

Фрушанте развил сериозна зависност од дрога додека бил на турнеја со Чили Пеперс; тој рекол „кога дознав дека Фли бил под влијание на дрога (stoned out of his mind) на секое шоу, тоа ме инспирираше редовно да пушам марихуана (to be a pothead)“.[27] Тој користел хероин и бил на работ на целосна зависност. По враќањето во Калифорнија во 1992 година, Фрушанте паднал во длабока депресија, чувствувајќи дека неговиот живот е завршен и дека повеќе не може да пишува музика или да свири на гитара.[23] Следните три години ги поминал во својот дом во Холивуд Хилс, чии ѕидови биле тешко оштетени и покриени со графити.[28] За тоа време, неговите пријатели Џони Деп и Гиби Хејнс отишле во неговата куќа и снимиле краток документарен филм, Stuff, кој ја прикажува бедата во која живеел.[28] Куќата на крајот била уништена од пожар кој ја уништил и винтиџ колекцијата на гитари на Фрушанте и неколку снимки.[29]

Фрушанте се фокусирал на сликањето, правејќи снимки кои содржеле 4 песни што ги направил додека работел на Blood Sugar Sex Magik и пишувал раскази и сценарија. За да се справи со неговата влошена депресија, Фрушанте ја зголемил употребата на хероин и преминал во зависност опасна по неговиот живот.[30] Неговата употреба на хероин за лекување на депресијата била јасна одлука: „Бев многу тажен, а секогаш бев среќен кога се дрогирав; затоа треба постојано да бидам под влијание на дрога. Никогаш не бев виновен - секогаш бев навистина горд што сум зависник.“[31]

Во 1993 година, Фрушанте накратко настапил со бендот P, заедно со Деп, фронтменот на групата Butthole Surfers - Гиби Хејнс, актерот Сал Џенко и текстописецот Бил Картер. Бендот често изведувал свирки во Viper Room, вклучувајќи и настап со Фли на 30 октомври 1993 година. Според Гиби Хејнс, бендот ја изведувал својата песна „Michael Stipe“ кога надвор од местото на настанот, на тротоар, Ривер Феникс имал напади поради предозирање.[32] Феникс починал на 23-годишна возраст, во раните утрински часови на 31 октомври од срцева слабост, предизвикана од предозирање со кокаин и хероин.[33] Во својата книга „Трчање со чудовишта“, Боб Форест напишал дека Ривер Феникс и Фрушанте ги поминале деновите пред смртта на Феникс заедно во предозирање со дрога, консумирајќи кокаин и хероин без да спијат со денови.[34]

Фрушанте го издал својот прв соло албум, Niandra Lades and Usually Just a T-Shirt, во 1994 година. Фрушанте негирал дека албумот бил снимен додека тој бил под дејство на хероин,[35] велејќи дека истиот само бил издаден додека тој бил зависник од хероин.[36] Албумот е авангардна композиција чија почетна цел била духовен и емотивен израз: „Го напишав [албумот] затоа што бев на навистина големо место во мојата глава - тоа беше огромно, духовно место кое ми кажуваше што да правам. Сè додека ги слушам тие сили, тоа секогаш ќе има смисла. Би можел да свирам гитара и би можел да кажам „Свири нешто што е гадно“, и ако сум на тоа место, ќе биде одлично. И тоа нема никаква врска со мене, освен на начини што не можат да се разберат.“[37] Niandra Lades and Usually Just a T-Shirt бил објавен преку издавачката куќа на Рик Рубин American Recordings . Warner Bros., издавачката куќа на Red Hot Chili Peppers, ги поседувала правата за албумот поради клаузулата за напуштање на изведувачот во договорот на Фрушанте со бендот. Меѓутоа, бидејќи тој бил повлечен, издавачката куќа му ги предала правата на Рубин, кој го издал албумот на повик на пријателите на Фрушанте.[38]

Напис од 1996 година во New Times LA го опишал Фрушанте како „скелет покриен со тенка кожа“ кој на почетокот на неговата зависност тежел малку повеќе од четириесет килограми (осумдесет и осум фунти). Toj за малку ќе умрел од инфекција на крвта.[38] Неговите раце биле со жестоки лузни од самоповредување, како и од неправилно инјектирање на хероин и кокаин, оставајќи трајни апсцеси.[24] Фрушанте го издал својот втор соло албум, Smile from the Streets You Hold во 1997 година. Првата песна на албумот, „Enter a Uh“, се одликува со криптични текстови и хистерични врескања. За време на снимката од албумот се забележува кашлање на Фрушанте, што е доказ за неговото влошено здравје. На албумот се појавува Феникс на „Height Down“. Фрушанте изјавил дека го издал албумот за да добие „пари за дрога“ и го повлекол од пазарот во 1999 година.[39]

1998–2002: Рехабилитација и враќање на Чили Пеперс[уреди | уреди извор]

Кон крајот на 1996 година, по повеќе од пет години зависност од хероин, Фрушанте нагло ја прекинал зависноста од супстанцијата и предизвикувајќи непријатно искуство, наспроти постепено олеснување на процесот преку намалување со текот на времето или со употреба на заменски лекови.[40] Меѓутоа, неколку месеци подоцна, тој сè уште не можел да ја прекине зависноста од кокаин и алкохол.[41] Во јануари 1998 година, поттикнат од неговиот долгогодишен пријател Боб Форест, Фрушанте се пријавил во Las Encinas, клиника за рехабилитација од дрога во Пасадена.[41] Му била дијагностицирана потенцијално смртоносна орална инфекција, која можела да се ублажи само со отстранување на скапаните заби и нивна замена со забни импланти.[3] Тој, исто така, добил кожни графтови кои служеле за да му помогнат во рехабилитирање на апсцесите на неговите разорени раце.[28] Околу еден месец подоцна, Фрушанте ја напуштил клиниката Лас Енцинас.[42]

Фрушанте почнал да живее подуховен, поаскетски начин на живот. Ја променил исхраната, станал посвесен за здравјето и почнал да јаде претежно непреработена храна.[23] Преку редовно вежбање на випасана и јога, тој го открил ефектот што самодисциплината го има врз телото.[29] За да ја одржи својата зголемена духовна свест и да го намали одвлекувањето на вниманието од неговата музика, Фрушанте одлучил да се воздржи од сексуална активност, изјавувајќи: „Се чувствувам многу добро без неа“.[23] Неговиот став кон употребата на дрога се променил, велејќи:[30]

Немам потреба да се дрогирам. Се чувствувам многу „повисоко“ цело време периодов поради типот на импулс што човекот може да го добие кога навистина се посветува на нешто што навистина го сака. Не ни размислувам да се дрогирам, тие (дрогите) се сосема глупави. Помеѓу мојата посветеност да се трудам постојано да бидам подобар музичар, да јадам здрава храна и да правам јога, се чувствувам многу „повисоко“ отколку во последните неколку години кога се дрогирав.

Во овој момент јас сум најсреќната личност на светот. Овие работи воопшто не ме заебаваат, и јас сум толку горд на тоа - не знаеш колку сум горд. Прекрасно е да можеш да се соочиш со животот, да се соочиш со себе, без да се криеш зад дрогата; без да имаш лутина кон луѓето кои те сакаат. Има луѓе кои се плашат да не изгубат нешта, но ништо не губите поради друга причина освен ако едноставно се откажете од себе.


И покрај неговото искуство со зависност, Фрушанте не ја гледал неговата употреба на дрога како „мрачен период“ во неговиот живот. Тој го сметал тоа за период на повторно раѓање, во кој се пронашол себеси и си ги расчистил мислите.[43] Фрушанте оттогаш престанал да вежба јога поради ефектите кои му ги предизвикувала врз грбот, но тој сè уште се обидувал да медитира секојдневно.[29]

На почетокот на 1998 година, Red Hot Chili Peppers го отпуштиле гитаристот Дејв Наваро и биле на работ на распаѓање. Фли му рекол на Киедис: „Единствениот начин на кој можам да замислам да продолжам е ако го вратиме Џон во бендот“.[44] Откако Фрушанте бил ослободен од неговите зависности и болести, Киедис и Фли мислеле дека е соодветно време да го поканат назад. Кога Фли го посетил во неговиот дом и го замолил повторно да се приклучи на бендот, Фрушанте почнал да липа и рекол „ништо нема да ме направи посреќен на светот“.[42] Групата започнала да го снима својот седми албум, Californication, објавен во 1999 година. Враќањето на Фрушанте ја вратил клучната компонента на звукот на бендот, како и здравиот морал. Тој со себе ја донел својата длабока посветеност кон музиката, што влијаела на стилот на снимање на песните на бендот за време на албумот.[19] Фрушанте често изјавувал дека работата на Californication му била омилена.[19]

За време на светската турнеја Californication, Фрушанте продолжил да компонира нов материјал, од кој голем дел подоцна бил објавен во 2001 година на неговиот трет соло албум To Record Only Water for Ten Days. Албумот беше стилски различен од неговите претходни плочи, со помалку изразен тек на свеста или авангарда. Сепак, стиховите сè уште биле многу криптични и нивниот звук бил значително намален. Пишувањето песни и продукцијата на To Record Only Water for Ten Days биле поефикасни и поедноставни отколку за време на неговите претходни снимки. Албумот се оддалечил од алтернативниот рок што тој штотуку го создал со Red Hot Chili Peppers на Californication, фокусирајќи се повеќе на електронските и new wave елементи.[45] Покрај гитарата, Фрушанте експериментирал со различни синтисајзери, што е карактеристично за таа плоча.[45]

Во 2001 година, Фрушанте започнал да го снима својот четврти албум со Red Hot Chili Peppers, By the Way (2002); тој го сметал тоа време за едно од најсреќните времиња во неговиот живот.[19] Тој уживал во шансата што му ја овозможила албумот - „да продолжи да пишува подобри песни“.[19] Додека работел на By the Way, тој, исто така, го компонирал поголемиот дел од она што подоцна станало Shadows Collide with People, како и песните создадени за филмот The Brown Bunny .[46] Неговата цел да го подобри свирењето на гитара на албумот во голема мера била поттикната од желбата да се угледа на гитаристите како Џони Мар, Џон Мекџич и Енди Патриџ. Тој сакал да ги слуша овие музичари „кои не беа насочени само за техника, туку повеќе за текстури“, или како што рекол „луѓе кои користеа добри акорди“.[19] Албумот ја означил промената на Фрушанте кон групен (group-minded) менталитет во рамките на Red Hot Chili Peppers, гледајќи го бендот како кохезивна единица наместо како четири посебни ентитети.[19]

2002–2007: The Mars Volta, снимки од 2004 година и Stadium Arcadium[уреди | уреди извор]

Фрушанте во 2004 година

Фрушанте напишал и снимил плејада песни за време и по турнејата By the Way. Во февруари 2004 година, тој започнал спореден проект со Џо Лали од Фугази и Џош Клингхофер, наречен Атаксија. Групата била заедно околу две недели, при што снимиле околу деведесет минутен материјал.[47][48] По два дена во студиото за снимање, тие двапати настапиле во Knitting Factory во Холивуд, а потоа поминале уште два дена во студиото пред да се распуштат.[48] Подоцна истата година, пет песни напишани од Фрушанте се појавиле на саундтракот на The Brown Bunny.[49]

Фрушанте го издал својот четврти соло албум Shadows Collide with People на 24 февруари 2004 година. Тој вклучувал и некои од неговите пријатели, вклучувајќи го Клингхофер и членовите од нивниот бенд Смит и Фли.[50] Во јуни 2004 година, Фрушанте изјавил дека ќе објави шест снимки во текот на шест месеци:[51] Волја за смрт, Automatic Writing на Ataxia, DC EP, Inside of Emptiness, Sphere in the Heart of Silence и Curtains. Со објавувањето на Curtains, Фрушанте го дебитирал своето единствено музичко видео од 2004 година, за песната „The Past Recedes“. Тој сакал да ги произведе овие плочи брзо и евтино на аналогна лента, избегнувајќи ги модерните студиски и компјутерски потпомогнати процеси на снимање. Фрушанте истакнал: „Овие шест снимки се снимени во период од шест месеци по враќањето дома од турнеите со Чили Пеперс за една и пол година. Направив список со сите песни што ги имав и тие беа вкупно седумдесет. Мојата цел беше да снимам што повеќе песни за време на паузата што ја имав. За тоа време, напишав некои од моите најдобри песни, така што некои од овие албуми содржат толку нови песни колку што содржат и стари. Тоа беше дефинитивно најпродуктивниот период во мојот живот.“[52]

Фрушанте со Red Hot Chili Peppers во 2006 година

На почетокот на 2005 година, Фрушанте влегол во студиото за да работи на својот петти студиски албум со Ред Хот Чили Пеперс, Stadium Arcadium. Неговите гитарски вештини се доминантни во текот на целиот албум, а тој обезбедува и придружни вокали на повеќето нумери. Иако обично го следел стилот на свирење „помалку е повеќе“,[53] тој почнал да користи целосен миксер од дваесет и четири песни за максимален ефект.[54] Во аранжманите, тој инкорпорирал широк спектар на звуци и стилови на свирење гитара, слични на фанк-влијателнот албум „Blood Sugar Sex Magik“ или на помелодичниот „By the Way“ . Тој, исто така, го променил својот пристап кон свирењето, одлучувајќи да придонесе со соло и да дозволи песните да се формираат од џем сесиите. Во интервјуто од Guitar World, Фрушанте објаснил како тој пристапувал кон своите гитарски сола за нивниот албум Stadium Arcadium, сосема поинаку од оние за нивните претходни албуми. Во врска со Blood Sugar Sex Magik и Californication, Фрушанте имал општа идеја како сака да звучат неговите сола на гитара. За Stadium Arcadium, речиси секое гитарско соло било целосно импровизирано од Фрушанте на самото место.[55] Неколку критики нагласиле дека влијанието на Хендрикс е видливо во неговите сола на албумот,[56] а тоа го потврдувал и Фрушанте самиот.[57] Тој, исто така, ја проширил употребата на гитарски ефекти во текот на албумот и користел разни други инструменти како синтисајзер и мелотрон. Континуирано работел со Рубин, синхронизирајќи над гитарски прогресии, менувајќи ги хармонијата и користејќи ги сите негови технички ресурси.[57]

Фрушанте започнал серија соработки со пријателот Омар Родригез-Лопез и неговиот бенд Марс Волта, преку придонес со гитара и електронска инструментација во песната „Cicatriz ESP“ од нивниот албум De-Loused in the Comatorium.[58] Тој, исто така, учествувал со гитарски солоа на нивниот албум од 2005 година, Frances the Mute.[59] Во 2006 година, тој свирел гитара на седум од осумте нумери на „ Amputechture “ на Марс Волта.[60] За возврат, Родригез-Лопез свирел на неколку соло албуми на Фрушанте, а исто така се појавил на Stadium Arcadium.[50][61][62]

2007–2009: Второ заминување од Chili Peppers и The Empyrean[уреди | уреди извор]

Атаксија го издала својот втор и последен студиски албум, AW II во 2007 година. По Stadium Arcadium турнејата (почетокот на мај 2006 до крајот на август 2007 година), Ред Хот Чили Пеперс се согласиле на пауза со неодредена должина.[63] На почетокот на 2008 година, Ентони Киедис конечно го потврдил ова, наведувајќи ја исцрпеноста од постојаната работа на Californication како главна причина.[63] Фрушанте ја напуштил групата на 29 јули 2009 година,[64] но јавно го објавил своето заминување во декември 2009 година, два месеци откако бендот го ставил крај на нивната пауза во октомври 2009 година и почнале да работат на нивниот следен албум со Џош Клингхофер како нов гитарист.[65][66]

Десеттиот соло албум на Фрушанте, The Empyrean, бил издаден на 20 јануари 2009 година, преку Record Collection.[67] На записот - концепт албум - се работело помеѓу декември 2006 и март 2008 година.[67] На Empyrean има низа музичари, вклучително и Фли - членот на бендот Ред Хот Чили Пеперс, пријателите Josh Klinghoffer и поранешниот гитарист на Smiths Џони Мар, како и гости музичари, вклучувајќи ги Sonus Quartet и New Dimension Singers. Фрушанте изјавил: „Навистина сум среќен со [снимката] и ја слушав многу поради психоделичното искуство што го дава“, сугерирајќи дека албумот треба „да се свири што е можно погласно и дека одговара на темни дневни соби доцна во ноќта." [67]

2010–2019: Премин на електронска музика[уреди | уреди извор]

По напуштањето на Ред Хот Чили Пеперс, Фрушанте се фокусирал на правење електронска музика. Научил да програмира инструменти поврзани со acid house и напишал на својот блог: „Моите вештини за правење рок музика не играа никаква улога во тоа. Го изгубив интересот за традиционалното пишување песни и бев возбуден што пронаоѓав нови методи за создавање музика.“[68] Во тоа време, Фрушанте основал електронско трио со Арон Фанк и Крис Мекдоналд под името Speed Dealer Moms.[69][70] Нивното прво EP било објавено во декември 2010 година на Planet Mu Records.[71]

Фрушанте објавил EP, Letur-Lefr, на 17 јули 2012 година. Како и со неговите претходни соло изданија, тој бил објавен преку Record Collection Music.[72][73] Тоа означило јасно отстапување од звукот воден од гитара на претходните албуми на Фрушанте, со елементи на апстрактна електроника, поп и хип хоп. На 25 септември 2012 година, Фрушанте го издал својот деветти студиски албум, PBX Funicular Intaglio Zone.  Фрушанте објавил инструментална музика, „Wayne“, на 7 април 2013 година, преку неговата веб-страница. Напишана е и посветена на споменот на неговиот покоен пријател, поранешниот готвач на турнејата на Red Hot Chili Peppers, Вејн Форман.[74]

Outsides, петтото EP на Фрушанте, било објавено во август 2013 година. Таа година, тој продуцирал музика и учествувал на албумот на хип хоп групата Black Knights. Medieval Chamber, објавена на 14 јануари 2014 година.[75] Фрушанте, исто така, се вклучил во Kimono Kult, проект со неговата сопруга Nicole Turley, Omar Rodríguez-López, Teri Gender Bender (Le Butcherettes, Bosnian Rainbows), гудачкиот музичар Laena Geronimo (Raw Geronimo) и гитаристот Данте Вајт (Dante Vs. ZombiesStarlite Desperation). Нивното деби ЕП, Hiding in the Light било продуцирано од Turley и издадено за нејзината издавачка куќа Neurotic Yell во март 2014 година. Траката „Todo Menos El Dolor“ била објавена на SoundCloud на 16 јануари. Откако го објавил „Scratch“, сингл снимен за време на сесиите на PBX Funicular Intaglio Zone, Фршанте го издал својот десетти студиски албум, Enclosure, на 8 април 2014 година.[76] Во април 2015 година, Фрушанте го издал својот прв албум под псевдонимот Trickfinger. Истоимениот албум е првото експериментирање на Фрушанте со жанрот acid house. Тој претходно, во 2012 година објавил ЕП, Sect In Sgt под овој псевдоним.

Acid Test Records на 15 февруари 2016 година објавиле дека Фрушанте ќе издаде ЕП за електронска музика на 16 април 2016 година, со наслов Foregrow.[77] ЕП-то било објавено на Денот на музичките продавници во 2016 година и ја сочинувала насловната песна, снимена за филмот на RZA, The Man with the Iron Fists, и три инструментални нумери.

На 24 ноември 2015 година, Фрушанте изјавил дека објавува необјавени песни кои датираат од 2008 до 2013 година на неговите официјални страници на Bandcamp и SoundCloud. Тој го разоткрил и интервјуто за неговото повлекување од музичката индустрија, велејќи дека неговите зборови се извадени од контекст.[78] Објавата била објавена преку ретко ажурираната веб-страница на Фрушанте во отворено писмо со наслов „Здраво публико“,[78] каде Фрушанте дава длабински одговор на веб-страницата која, според него, ги извадила неговите зборови од контекст. Тој напишал: „И јас морам да разјаснам нешто. Обично не ги читам моите интервјуа, но слушнав за овој цитат, неодамна изваден од контекст од некоја куца веб-страница и направен во наслов, во кој реков „Немам публика“. Ова е погрешно протолкувано, и без вина на одличниот новинар кој ме интервјуираше за фината публикација Electronic Beats . . . . Очигледно имам јавна публика. Свесен сум за нив, и тие знаат кои се“. Тој продолжува: „Сведено на една реченица, би било точно да се каже дека, во овој момент, немам посебна публика на ум додека правам музика“.[78]

На 13 јуни 2017 година, Фрушанте, под алијас Trickfinger, објавил дека ќе го издаде својот втор студиски албум Trickfinger II на 8 септември 2017 година, на издавачката куќа Acid Test. Шесте песни, кои никогаш не биле наменети да бидат објавени, првично биле снимени во 2007 година.[79]

2019-сега: Трет мандат со Чили Пеперс[уреди | уреди извор]

Фрушанте настапува со Red Hot Chili Peppers во 2022 година

На 15 декември 2019 година, Ред Хот Чили Пеперс објавиле дека Фрушанте повторно се приклучил на бендот, на местото на Клингхофер.[80] Тие работеле на нов албум со Клингхофер, но постигнале мал напредок; Фрушанте рекол: „Фли ми ја даде идејата [за повторно придружување] и седев така со гитарата мислејќи на тоа дека многу долго време немам напишано рок музика. Дали сè уште можам да го правам тоа?“[81] Фрушанте размислувал за времето поминато со бендот и чувствувал дека бил премногу контролиран; тој рекол: „Ако само се обидам да им дозволам тие да бидат она што се тие самите, наместо да ги правам моите визии центарот на сè. Се чувствуваше како ако некој од нас некако умре оставајќи сè онака како што беше, би било страшно.“[82] Во едно интервју, Клингхофер рече дека нема непријателство околу неговото излегување: „Апсолутно е местото на Џон да биде во тој бенд... Среќен сум што се врати со нив.“ [83] Фли рече дека „уметнички, во смисла на зборување на истиот [музички] јазик, беше полесно да се работи со Џон“.[84]

На 8 февруари 2020 година, Фрушанте настапил со Чили Пеперс за прв пат по 13 години, на комеморацијата што ја одржала Фондацијата Тони Хок за починатиот филмски продуцент Ендрју Буркл, син на милијардерот Роналд Буркл.[85] Фрушанте рекол дека му било возбудливо повторно да свири гитара откако неколку години се фокусирал на електронската музика во неговата самостојна работа.[86] Unlimited Love, дванаесеттиот студиски албум на RРед Хот Чили Пеперс и нивниот прв со Фрушанте по шеснаесет години, бил објавен на 1 април 2022 година.[87] На 4 јуни, Ред Хот Чили Пеперс започнале турнеја - an international stadium .[88] На 14 октомври 2022 година, Чили Пеперс го објавиле својот тринаесетти студиски албум, Return of the Dream Canteen, кој бил снимен за време на истите сесии за Unlimited Love

Во 2020 година, Фрушанте ги издал албумите Look Down, See Us и She Smiles Because She Presses the Button[89][90] и инструменталниот електронски албум Maya. Тој рекол дека станал помалку заинтересиран за пеење и пишување текстови и дека ужива во „напред-назад со машините и компјутерот“.[91] Фрушанте и Фли придонеле со преработка на „Not Great Men“ на албумот за почит (трибјутниот албум) од 2021 година на Gang of Four, The Problem of Leisure: A Celebration of Andy Gill and Gang of Four.[92] Фрушанте издал два нови соло албуми, , на 3 февруари 2023 година. Тој рекол дека „по година и пол пишување и снимање рок музика, ми требаше да си ја расчистам главата“.[93]

Соработка со Омар Родригез-Лопез[уреди | уреди извор]

Фрушанте свирел гитара на пет студиски албуми на Марс Волта, како и соло албумите на Родригез-Лопез Se Dice Bisonte, No Búfalo и Calibration (Is Pushing Luck и Key Too Far). Тој исто така бил во улога на извршен продуцент за режисерското деби на Родригез-Лопез, The Sentimental Engine Slayer. Филмот дебитирал на филмскиот фестивал во Ротердам во февруари 2010 година.[94] Покрај работата на филмот, Фрушанте и Родригез-Лопез објавиле два заеднички албуми во мај 2010 година. Првиот е албумот Omar Rodriguez Lopez & John Frusciante,[95] албум само со двајцата, додека другиот квартет албум, Sepulcros de Miel, составен од Родригез-Лопез, Фрушанте, Хуан Алдерете и Марсел Родригез-Лопез.

Во интервју за списанието Blare во 2012 година, на прашањето за можните идни соработки со Фрушанте, Омар Родригез-Лопез изјавил: „Можеби во иднина, но Џон е на друго место во моментов. Тој е на место каде што не би можел помалку да се грижи околу прикажување на делата или за нешто да биде производ. Тој живее според различни стандарди во моментов со различна филозофија, така што не сака да биде дел од нешто што знае дека на крајот ќе биде производ. Албумот на Марс Волта дефинитивно секогаш завршува како производ.“ [96]

Музички стил[уреди | уреди извор]

 

Кога интелектуалниот дел од свирењето гитара го надминува духовното, не постигнувате екстремни височини.

—John Frusciante (Rolling Stone, February 2007)[97]

Музичкиот стил на Фрушанте еволуирал во текот на неговата кариера. Иако тој добил умерено признание за неговата рана гитарска работа, дури подоцна во неговата кариера, музичките критичари и гитаристите почнале целосно да го препознаваат: во октомври 2003 година, тој бил рангиран на осумнаесеттото место на листата на „100 најдобри гитаристи на сите времиња“ на Rolling Stone.[97][98] Фрушанте го препишува ова неодамнешно признание на неговата промена во фокусот, наведувајќи дека избрал пристап заснован на ритмички обрасци инспирирани од сложеноста на материјалот што го произвеле Џими Хендрикс и Еди Ван Хален.[99] Меѓутоа, на претходните плочи, голем дел од неговата работа била под влијание на разни андерграунд панк и њу вејв музичари.[19]

Фрушанте свирина својата препознатлива гитара - Fender Stratocaster

Генерално, неговиот звук е дефиниран преку неговиот афинитет кон винтиџ гитари. Сите гитари што ги поседува, снима и оди на турнеи се направени пред 1970 година.[100] Фрушанте ја користи специфичната гитара што ја смета за соодветна за одредена песна. Сите гитари што ги поседувал пред да го напушти бендот биле уништени кога неговата куќа изгорела во 1993 година.[101] Првата гитара што ја купил откако повторно се приклучи на Чили Пеперс била црвен Фендер Јагуар од 1962 година.[101] Неговата најчесто користена гитара, сепак, е Sunburst Fender Stratocaster од 1962 година, која му била дадена како подарок од Ентони Киедис откако Фрушанте повторно се приклучил на Чили Пеперс во 1998 година. Тој свирел на оваа гитара на секој албум по повторното приклучување на Чили Пеперс и нивните турнеи кои следеле.[101][102] Тој, исто така, поседува и Fender Stratocaster од 1955 година, неговиот единствен Strat со фретборд од јавор.[103] Највисоко ценетиот инструмент на Фрушанте е Gretsch White Falcon од 1955 година, кој го користел двапати по концерт за песните Californication и Otherside. Во 2006 и 2007 година, тој ја користел само за последната песна, велејќи дека „нема простор за тоа“, претпочитајќи повеќе Стратокастери за турнејата на Stadium Arcadium.[102] Практично целата акустична работа на Фрушанте е изведена со Martin 0–15 од 1950-тите.[57][101]

По напуштањето на Ред Хот Чили Пеперс, тој се префрлил на користење на Yamaha SG како негова примарна гитара за неговата самостојна музичка работа.[104] „Со Yamaha SG, можев да свирам заедно со гитаристи кои свиреа, да речеме, Les Pauls, и да се чувствувам како звукот да одговара на она што го слушав на плочата. ... Луѓе како Роберт Фрип, Мик Ронсон, Тони Ајоми, а особено Џон Мекџиох од Сиукси и Баншис, кој свиреше на Јамаха СГ, па затоа и првично ја купив.“ [105] Фрушанте, исто така, ја забележал зголемената употреба на Roland MC-202 за неговата електронска музика, велејќи дека тој бил на место „каде што размислував исто како 202-рист исто како што размислував и како гитарист“. MC-202 е неговиот примарен мелодиски инструмент во неговата електронска музика.[106]

Со Ред Хот Чили Пеперс, Фрушанте обезбедил придружни вокали во тенор на фалсет, стил што го започнал во Blood Sugar Sex Magik. Тој целосно уживал во неговата улога во Чили Пеперс како придружен вокал и рекол дека придружните вокали се „вистинска форма на уметност“.[107] И покрај неговата посветеност на Чили Пеперс, тој сметал дека неговата работа со бендот треба да остане одвоена од неговите соло проекти. Кога се вратил во Чили Пеперс во 1998 година, Киедис сакал бендот да ја сними „Living in Hell“, песна што Фрушанте ја напишал неколку години претходно. Фрушанте одбил, чувствувајќи дека креативната слобода што му била потребна за неговите соло проекти би била во конфликт со неговата улога во бендот.[107]

Техника[уреди | уреди извор]

Свирењето на гитара на Фрушанте дава акцент на соодветната мелодија, тон и структура наместо виртуозност. Иако во текот на неговата кариера се слушаат виртуозни влијанија, тој изјавил дека често го минимизира тоа.[108] Тој смета дека генерално, гитарското мајсторство не еволуирало многу од 1960-тите и ги смета најголемите играчи на таа деценија за ненадминати.[108] Додека растел во 1980-тите, многу мејнстрим гитаристи се фокусирале на брзината. Поради ова, тој смета дека вештините на многу пркосни њу вејв и панк гитаристи во голема мера биле занемарени.[19] Затоа, тој колку што е можно повеќе ја нагласува мелодиски управуваната техника на гитаристите како Метју Ашман од Bow Wow Wow и Бернард Самнер од Joy Division затоа што смета дека нивниот стил е занемарен и следствено недоволно истражен.[19] И покрај ова, тој се смета себеси за обожавател на гитаристи кои се водат со техники како Ренди Роудс и Стив Ваи, но ја потиснува желбата да го имитира нивниот стил: „Луѓето веруваат дека со побрзо свирење и создавање нови техники на свирење можете да напредувате, но потоа сфаќаат дека емотивно воопшто не напредуваат. Тие не пренесуваат ништо на луѓето што ги слушаат и остануваат таму каде што бил Хендрикс пред три децении. Такво нешто му се случи на Ваи во 80-тите.“[108] Верувајќи дека фокусирањето само на „чисти тонови“ е негативно, Фрушанте развил интерес да си игра со она што тој го нарекува „мрачен“ звук. Како резултат на тоа, тој смета дека е корисно да ја „малтретира“ својата гитара и да користи различни форми на дисторзија при изведување на соло.[108] Тој, исто така, се обидува да пробие што повеќе „стилски граници“ за да ги прошири своите музички хоризонти. Тој смета дека голем дел од резултатите на денешните гитаристи е неоригинален и дека многу од неговите современици „ги следат правилата без ризик“.[108]

Фрушанте изјавил дека станал сериозен во врска со создавањето и инженерството на неговата електронска музика во 2007 година. Како што напредувал во подобрувањето на своите вештини со електронски инструменти и техники, тој изјавил дека се чувствува удобно со тоа како R&B и хип хоп музиката се интегрираат во неговата работа. Тој забележал дека овие и други нови техники извршиле влијаније врз неговото ЕП, Letur-Lefr.[106] PBX Funicular Intaglio Zone бил снимен додека Фрушанте барал нови начини да свири на гитара со новите форми на музика и продукција што ги проучувал. Во својот блог пост, „Мојата понова историја“, тој забележал дека „Аспектите на PBX се реализација на комбинации на стилови на музика кои ги гледав во мојата глава пред многу години, како потенцијал, но немав идеја како да ги извршам“.[106]

Пристапот на Фрушанте кон композицијата на албум се променила. На неговите рани снимки, тој ги поздравил звучните несовршености, истакнувајќи дека „дури и на To Record Only Water for Ten Days има вокали кои фалшираат и раштимани гитари“.[109] Меѓутоа, на подоцнежните албуми како Shadows Collide With People, тој го следел спротивното: „Сакав сè да биде совршено - не сакав ништо надвор од тон, или надвор од времето, или ненамерно ова или она“.[109] Фрушанте смета дека пишувањето песни одзема време и не го присилува: „Ако песната сака да ми дојде, јас сум секогаш подготвен да ја примам, но не работам на тоа“.[23] Голем дел од неговиот соло материјал најпрво е напишан на акустична или незасилена електрична гитара.[110][111] Тој, исто така, претпочита да ги снима своите албуми на аналогни ленти и друга релативно примитивна опрема.[112] Ова преферирање произлегува од неговото верување дека постарата опрема може да го забрза процесот на снимање и дека модерната компјутеризирана технологија за снимање дава само илузија на ефикасност. Фрушанте се обидува да го рационализира процесот на снимање што е можно повеќе затоа што мисли дека „музиката оживува кога [вие] ја создавате брзо“. Тој, исто така, ужива во предизвикот да сними нешто во многу малку обиди и верува дека кога музичарите не се во состојба да се справат со притисокот да мора да снимаат нешто брзо, тие честопати се фрустрирани или заглавуваат во перфекционизмот.[112] Со својот фокус на новите стилови на музика, Фрушанте опишува дека работел со компјутерот како инструмент и дека ја нашол способноста да ги спои старите и новите техники на производство. Тој истакнал дека има промена во начинот на кој работи на албум. Порано би работел на една песна, но со новиот „Progressive Synth Pop“ на кој работел, се чувствува многу поудобно да работи во рамките на албумот како целина.[106] Тој во моментов го користи музичкиот тракер Renoise како негова главна дигитална аудио работна станица заедно со некои тапани, секвенсери и друг хардвер, заедно со неговите Doepfer, Arp и други модуларни синтисајзери.[113]

Влијанија[уреди | уреди извор]

Џими Хендрикс бил првото важно влијание на Фрушанте. Потоа ги видел The Red Hot Chili Peppers (во тој момент, The било дел од нивното име) на концерт во 1985 година, по што нивниот тогашен гитарист Хилел Словак станал негово второ големо влијание, што довело до тоа Фрушанте да го идолизира Словак. Иако Хендрикс и Словак биле веројатно најдлабоките влијанија на Фрушанте, тој исто така бил инспириран од глам рок уметниците Дејвид Боуви и Т. Рекс ; како и авангардните Syd Barrett, Captain Beefheart, Residents, Velvet Underground, Neu!, Френк Запа и Крафтверк.[3][7][114][115] Се чини дека над Фрушанте влијаеле прогресивните рок појави како Genesis, King Crimson и Yes, кои тој ги спомнува во повеќе интервјуа.[116][116] Фрушанте напишал есеј за сетот „Yes“, „The Word Is Live “, објавен во 2005 година.

Толку малку групи ја слават музичката слобода на начинот на кој Yes ја славеа. Длабочината на нивната музика и денес е исто толку шокантна за мене како што беше и кога бев мало дете. Форматот на албум им се чинеше неограничен за нив во времето на Close To The Edge или Tales From Topographic Oceans. Тие ставаа чувства во албумите до кои никој дотогаш се немаше доближено. И оттогаш никој не се приближил.


Својата инспирација за учење гитара тој им ја припишува на Грег Гин, Пет Смир и Џо Страмер, меѓу другите. Како адолесцент, тој започнал со фокусирање на Хендрикс, како и на бендови како Public Image Ltd., The Smiths и XTC.[7][19] Другото големо влијание врз Фрушанте бил Џон Мекгеох од Magazine и Siouxsie and the Banshees.[104][117] „[McGeoch] е таков гитарист кон што се стремам да бидам. Тој има нова брилијантна идеја за секоја песна. Обично свирам на работите што тој ги прави на албумите на Magazine и Siouxsie & the Banshees како Juju[118] Тој исто така го спомнал Стив Хау како негов омилен гитарист во раните тинејџерски години.[119] Фрушанте објаснува кои гитаристи го интересираат велејќи:

Ми се допаѓаат сите видови гитаристи, но тоа се луѓе како оние што штотуку ги спомнав [Matthew Ashman од Bow Wow Wow и Bernard Sumner од Joy Division] чие свирење навистина ме воодушевува, и тоа е поради нивните идеи, поради тоа што тие мислеа. Тоа е затоа што тие му пристапиле на инструментот поинаку од кој било друг. Луѓе како Keith Levene од Public Image и Daniel Ash во Bauhaus кои ги истражуваат можностите за тоа што можеш да направиш со гитара, додека другите луѓе изгледаат како да истражуваат што можеш физички да правиш, а тоа веќе не ме интересира.[120]


За време на снимањето на Blood Sugar Sex Magik, Captain Beefheart и акустичниот блуз на Lead Belly и Robert Johnson биле меѓу најзначајните влијанија.[121][122] Фрушанте ја наведува R&B пејачката Бренди како музичка инспирација и се восхитува на нејзиниот глас, нарекувајќи го „мултидимензионален“ и „инспиративен“. Во опишувањето на нејзиниот глас и специфичен звук, тој рекол: „Не можете да ги слушнете [разработените хармонии] со вашата свест; морате да го слушнете нејзиниот глас со вашата потсвест“. Тој исто така спомна дека Бренди била „главната инспирација“ зад гитарската работа на албумот на Red Hot Chili Peppers од 2006 година, Stadium Arcadium.[123]

На Californication и By the Way, Фрушанте ја извел техниката на создавање тонска текстура преку шеми на акорди од пост-панк гитаристите Вини Рајли од Дурути Колумн и Џон Мекџич, и бендови како Смитс, Фугази и Кјур.[19][121] Тој првично имал намера By the Way да биде составен од „панк, груби песни“, црпејќи инспирација од раните панк уметници како што се Germs и The Damned. Сепак, тоа не било поддржано од продуцентот Рик Рубин, и наместо тоа, тој го изградил според мелодиски управуваниот стил на Californication.[124] За време на снимањето на Stadium Arcadium, тој се оддалечи од од влијанијата на њу вејв влијанија и се концентрирал на имитација на посветли гитаристи како Џими Хендрикс и Еди Ван Хејлен.[99]

Фрушанте ја наведува електронската музика — во која гитарата честопати е целосно отсутна — како влијание. Тој ја користел својата гитара за да ги имитира мелодиите на синтисајзерот на Depeche Mode, Human League и Orchestral Maneuvers in the Dark, црпејќи инспирација од тоа како тие дела „свиреле на навистина минимален начин, каде што секоја нота значи нешто ново“.[125] Другите електронски влијанија на Фрушанте ги вклучуваат Питер Реберг, Кристијан Фенес и Екехард Елерс.[7] Неговите интереси постојано се менуваат, бидејќи тој верува дека без промени повеќе нема да има интерес да свири: „Секогаш црпам инспирација од различни видови музика и свирам гитара заедно со плочи, а во секој нов проект за албум влегувам со однапред смислена идеја за тоа кои стилови сакам да ги комбинирам“.[109]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Како соло уметник

како Trickfinger

Соработки

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Happy Birthday John Frusciante (Red Hot Chili Peppers)“. Magnet Magazine. March 5, 2021. Архивирано од изворникот на 2022-02-17. Посетено на November 3, 2021.
 2. „John Frusciante: Broward judge's guitarist son enters rock hall of fame“. Sun Sentinel. Посетено на August 27, 2022.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 3,8 Rotondigic, James. „Till I Reach the Higher Ground“. Guitar Player. Архивирано од изворникот на August 20, 2007. Посетено на November 3, 2021.
 4. Amato, Emiliano (June 28, 2006). „John Frusciante Nella Citta Della Musica“. www.positanonews.it. Архивирано од изворникот на September 24, 2015.
 5. Kay, Julie (June 1, 2010). „Broward Judge Frusciante Resigns“. Архивирано од изворникот на August 21, 2014. Посетено на December 17, 2010.
 6. 6,0 6,1 6,2 Празен навод (help)
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Kramer, Dan. „John Frusciante talks to Dan Kramer“. Johnfrusciante.com. Архивирано од изворникот на August 21, 2007. Посетено на August 31, 2007.
 8. 8,0 8,1 Nelson, Artie (November 23, 1994). „Space Cadet“. Raw Magazine, Issue #163. Архивирано од изворникот на October 11, 2007. Посетено на August 31, 2007.
 9. Mother's Milk 2003 reissue liner notes
 10. Kiedis, Sloman, 2004. p. 234
 11. Kiedis, Sloman, 2004. p. 239
 12. 12,0 12,1 "Red Hot Chili Peppers". Behind the Music. VH1. May 30, 1999.
 13. Forsythe, Tom. (February 1991) "Laughing All the Way". Guitar Magazine.
 14. Apter, 2004. p. 181
 15. Kiedis, Sloman, 2004. p. 242
 16. 16,0 16,1 Kiedis, Sloman, 2004. p. 249
 17. Kiedis, Sloman, 2004. pp. 239–241
 18. Kiedis, Sloman, 2004. p. 284
 19. 19,00 19,01 19,02 19,03 19,04 19,05 19,06 19,07 19,08 19,09 19,10 19,11 Dalley, Helen (August 2002). "John Frusciante" Total Guitar. Retrieved on August 27, 2007.
 20. Празен навод (help)
 21. Kiedis, Sloman, 2004. p. 229
 22. Gabriella. (July 1999). "Interview with the Red Hot Chili Peppers". The Californication of John Frusciante“. NY Rock. Архивирано од изворникот на September 21, 2007. Посетено на September 11, 2007.
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 "John Frusciante: Perso e Ritrovato" (English translation as pdf file)“ (PDF). Il Mucchio. Selvaggio. March 2004. Архивирано од изворникот (PDF) на September 28, 2007. Посетено на January 11, 2009.
 24. 24,0 24,1 "The Chili Peppers Rise Again". Rolling Stone. Retrieved on August 8, 2007
 25. Broxvoort, Brian (1994). "John Frusciante Goes Over a Bridge." Rockinfreakapotamus.
 26. Munro, Scott (May 7, 2015). „Frusciante wanted Meat Puppets gig“. Team Rock. Архивирано од изворникот на March 4, 2016. Посетено на May 13, 2015.
 27. Kennealy, Tim (July 1995). "Chilly Pepper". High Times.
 28. 28,0 28,1 28,2 Zafiais, Alex (March 24, 2004). „Blood Sugar Sex Magic: Damaged Genius John Frusciante is Back, Again!“. Papermag. Архивирано од изворникот на June 4, 2011. Посетено на August 13, 2006.
 29. 29,0 29,1 29,2 Di Perna, Alan (July 2006). "Guided by Voices". Guitar World.
 30. 30,0 30,1 "Water Music". Rock Sound #21
 31. Sullivan, Kate (August 2002). "Interview with Flea, Anthony and John". Spin.
 32. „They Came from Hollywood“. SPIN.com. July 30, 2007. Посетено на December 16, 2011.
 33. Spolar, Christine (November 14, 1993). „Autopsy Shatters Phoenix's Image“. Chicago Sun-Times. The image of actor River Phoenix as a quiet, clean-cut member of Hollywood's youth fraternity has been shattered by autopsy results that showed he died from a mix of cocaine and heroin.
 34. Callahan, Maureen (September 22, 2013). „River Phoenix's final hours“. New York Post. Посетено на June 10, 2022.
 35. Niandra Lades and Usually Just a T-Shirt. Johnfrusciante.com. Архивирано од изворникот на October 10, 2007. Посетено на July 31, 2007.
 36. „Interview with John Frusciante (2004)“. Magnetmagazine.com. October 1, 2004. Посетено на September 17, 2010.
 37. „John Frusciante“. Warp. Архивирано од изворникот на October 11, 2007. Посетено на November 28, 2008.
 38. 38,0 38,1 Wilonsky, Robert (December 12, 1996). „Blood on the Tracks“. Phoenix New Times Music. Архивирано од изворникот на 2014-10-08. Посетено на June 22, 2007.
 39. Smile from the Streets You Hold. Johnfrusciante.com. Архивирано од изворникот на September 28, 2007. Посетено на September 4, 2006.
 40. „Guitar Player interview, November 1997“. Архивирано од изворникот на December 20, 2013.
 41. 41,0 41,1 Kiedis, Sloman, 2004. p. 407
 42. 42,0 42,1 Kiedis, Sloman, 2004. p. 408
 43. Bryant, Tom. (May 3, 2006) "War Ensemble." Kerrang!
 44. Kiedis, Sloman, 2004. p. 404
 45. 45,0 45,1 To Record only Water for Ten Days. Johnfrusciante.com. February 13, 2001. Архивирано од изворникот на October 17, 2007. Посетено на January 11, 2009.
 46. Guitar World Acoustic, February/March 2004.
 47. „Ataxia II is due out on May 29th 2007!“. Johnfrusciante.com. March 16, 2005. Архивирано од изворникот на October 19, 2007. Посетено на January 10, 2009.
 48. 48,0 48,1 „ATAXIA – Automatic Writing. Johnfrusciante.com. June 10, 2004. Архивирано од изворникот на October 23, 2007. Посетено на July 24, 2007.
 49. The Brown Bunny soundtrack liner notes.
 50. 50,0 50,1 Shadows Collide with People liner notes
 51. Devenish, Colin (June 30, 2004). „Frusciante Prepares a Feast“. Ultimate Guitar. Посетено на June 30, 2011.
 52. „John Frusciante's Creative Explosion | John Frusciante unofficial – Invisible Movement“. Invisible-movement.net. Архивирано од изворникот на May 25, 2013. Посетено на March 8, 2012.
 53. Walker, James. Dani California review www.purpleradio.co.uk. Retrieved on June 25, 2007
 54. Stadium Arcadium bonus DVD footage
 55. Perna, Alan. "Guided by Voices." Guitar World July 2006: 57. Print.
 56. Празен навод (help)
 57. 57,0 57,1 57,2 Празен навод (help)
 58. De-Loused in the Comatorium liner notes
 59. Frances the Mute liner notes
 60. Amputechture liner notes
 61. Curtains liner notes
 62. Stadium Arcadium liner notes
 63. 63,0 63,1 Празен навод (help)
 64. „RHCP Timeline“. Redhotchilipeppers.com. Архивирано од изворникот на February 6, 2015. Посетено на November 3, 2014.
 65. „The Radical Rebirth of the Red Hot Chili Peppers“ (PDF). Download.wbr.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-25. Посетено на December 27, 2012.
 66. Празен навод (help)
 67. 67,0 67,1 67,2 „John Frusciante to release The Empyrean on Record Collection 1.20.2009“. BestMusicLive. November 12, 2008. Архивирано од изворникот на May 18, 2011. Посетено на June 18, 2011.
 68. „My Recent History“. Архивирано од изворникот на August 12, 2013. Посетено на July 26, 2012.
 69. „Speed Dealer Moms ... – FACT magazine: music and art“. Factmag.com. January 7, 2009. Архивирано од изворникот на May 27, 2010. Посетено на September 17, 2010.
 70. „Speed Dealer Moms“. John Frusciante Unofficial – Invisible Movement. April 20, 2014. Архивирано од изворникот на April 21, 2017. Посетено на April 25, 2017.
 71. „FINALLY! Speed Dealer Moms' 12" available for pre-order!“. October 27, 2010. Архивирано од изворникот на May 25, 2013. Посетено на December 10, 2010.
 72. „Letur-Lefr, John's new solo release, out 9th July! | John Frusciante unofficial – Invisible Movement“. Invisible-movement.net. Архивирано од изворникот на April 1, 2013. Посетено на June 10, 2012.
 73. „Letur-Lefr Is Now Available“. Johnfrusciante.com. July 12, 2012. Архивирано од изворникот на April 28, 2013. Посетено на April 9, 2013.
 74. „Wayne“. Johnfrusciante.com. April 7, 2013. Архивирано од изворникот на April 28, 2016. Посетено на April 9, 2013.
 75. „John Frusciante Produces New Album for Rap Duo Black Knights | Exclaim!“. Exclaim! (англиски). Посетено на March 5, 2022.
 76. „Duran Duran » Duran Duran works with John Frusciante“. Duran Duran. Посетено на November 3, 2014.
 77. „The LA label will issue the four-track Foregrow EP on Record Store Day“. residentadvisor.net. February 15, 2016. Посетено на February 17, 2016.
 78. 78,0 78,1 78,2 Frusciante, John (November 24, 2015). „Hello audience“. John Frusciante. Архивирано од изворникот на November 7, 2016. Посетено на December 13, 2015.
 79. Buchanan, Brett (June 13, 2017). „Red Hot Chili Peppers' John Frusciante Makes Major Announcement“. Посетено на June 17, 2017.
 80. Skinner, Tom (December 15, 2019). „Red Hot Chili Peppers announce John Frusciante is rejoining band“. NME.
 81. Flood, Alex (February 4, 2022). „Red Hot Chili Peppers: "We feel fresh, like a new band". NME. Посетено на February 4, 2022.
 82. „Recording the Red Hot Chili Peppers' Unlimited Love, part 1“. Mixonline (англиски). May 2, 2022. Посетено на July 2, 2022.
 83. „Josh Klinghoffer calls firing from Red Hot Chili Peppers a "pretty simple" decision“. Consequence. January 23, 2020. Архивирано од изворникот на January 24, 2020. Посетено на December 15, 2021.
 84. Flood, Alex (February 4, 2022). „Red Hot Chili Peppers: "We feel fresh, like a new band". NME. Архивирано од изворникот на February 4, 2022. Посетено на February 4, 2022.
 85. „Watch RHCP and John Frusciante Perform Live for the First Time Since 2007“. exclaim.ca (англиски). Посетено на February 9, 2020.
 86. Shiel, Dan Condon and Tim (October 22, 2020). „How John Frusciante balances a love of electro with his return to Red Hot Chili Peppers“. Double J (англиски). Посетено на October 23, 2020.
 87. Strauss, Matthew (February 4, 2022). „Red Hot Chili Peppers announce new album Unlimited Love, share video for new song 'Black Summer': Watch“. Pitchfork (англиски). Посетено на February 4, 2022.
 88. Hussey, Allison (October 7, 2021). „Red Hot Chili Peppers reveal 2022 tour dates with the Strokes, Haim, St. Vincent, more“. Pitchfork (англиски). Посетено на March 4, 2022.
 89. Kawas, Kel (April 2, 2020). „John Frusciante Releases New Album Under Trickfinger Moniker, 'Look Down, See Us'. Live for Live Music.
 90. Kawas, Kel (June 6, 2020). „John Frusciante Shares New Trickfinger Album, 'She Smiles Because She Presses The Button'. Live for Live Music.
 91. Richards, Will (September 1, 2020). „John Frusciante announces new jungle-inspired album 'Maya', dedicated to his cat“. NME.
 92. Grow, Kory (January 14, 2021). „Flea, John Frusciante, IDLES Join Tom Morello and Serj Tankian on Gang of Four Tribute Album“. spin.com. Архивирано од изворникот на 2014-04-14. Посетено на January 16, 2021.
 93. „RHCP's John Frusciante Announces New Solo Album | Exclaim!“. exclaim.ca (англиски). Посетено на 2023-02-02.
 94. Martins, Chris (January 14, 2010). „Mars Volta Ax-man Makes Directorial Debut“. Blogs.laweekly.com. Архивирано од изворникот на July 25, 2013. Посетено на September 17, 2010.
 95. sargenthouse. „Question thread“. Formspring.me. Архивирано од изворникот на May 18, 2013. Посетено на September 17, 2010.
 96. „Interview: The Mars Volta «“. Blaremagazine.com. Посетено на May 13, 2012.
 97. 97,0 97,1 Fricke, David. (February 2007) "The New Guitar Gods" Архивирано на 18 октомври 2016 г. Rolling Stone. Retrieved on June 12, 2007
 98. Празен навод (help)
 99. 99,0 99,1 Gallori, Paolo. (2006). Intervista a John Frusciante. [TV interview]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=g9E8livzmRM. 
 100. Making of "Can't Stop" music video. Red Hot Chili Peppers Greatest Hits.
 101. 101,0 101,1 101,2 101,3 Ascott, Phil (June 2003). "Universally Speaking". Guitarist.
 102. 102,0 102,1 "Interview with John Frusciante". Guitar Xtreme, June 2006.
 103. Kopeliovich, Dan. „John Frusciante Gear“. Gear of the legends. GroundGuitar.
 104. 104,0 104,1 Jeffers, Tessa (March 3, 2014). „John Frusciante: War and Peace“. Premierguitar.com. Посетено на July 2, 2014.
 105. Cleveland, Barry (August 14, 2014). „John Frusciante Shifts From Avant-Pop to Hip-Hop“. Guitarplayer.com. Посетено на August 28, 2017.
 106. 106,0 106,1 106,2 106,3 Frusciante, John. „My Recent History“. Архивирано од изворникот на January 17, 2013. Посетено на February 17, 2013.
 107. 107,0 107,1 „Radio interview“. April 3, 2004. Архивирано од изворникот на December 12, 2008. Посетено на September 2, 2007.
 108. 108,0 108,1 108,2 108,3 108,4 Kerrang! Issue #21; pp. 76–82
 109. 109,0 109,1 109,2 Празен навод (help)
 110. Di Perna, Alan. (April 2005). "Basic Instinct". Guitar World Acoustic.
 111. "Me and My Friends". Austin Chronicle.
 112. 112,0 112,1 Tingen, Paul. (July 2004). "John Frusciante's Creative Explosion". Electronic Musician.
 113. Празен навод (help)
 114. Williams, Adams (November 2003). „Niandra LaDes and Usually Just a T-Shirt“. popmatters. Посетено на April 17, 2017.
 115. Frusciante, John (June 2004). „The Will to Death Bios“. invisible-movement.net. Архивирано од изворникот на November 21, 2016. Посетено на March 5, 2016.
 116. 116,0 116,1 Празен навод (help)
 117. Doyle, Tom (April 2004), „Red Hot Soloing“, The Guitarist (248), For By The Way. That was John McGeoch playing in Magazine and Siouxsie and the Banshees, Johnny Marr's playing in The Smiths, Bernard Sumner's playing in Joy Division and New Order and George Harrison guitar-playing in the Beatles. That's the guitar-playing that influenced the way I play on the record.
 118. Tore S Borjesson (April 24, 2003). „Red Hots verkliga frontman John Frusciante“. Aftonbladet. Архивирано од изворникот на July 3, 2016. Посетено на July 2, 2016.
 119. Frusciante, John. The Word Is Live liner notes. When I was 13, Steve Howe was my favorite guitarist for a time.
 120. Joe Bosso (May 30, 2012). „Book excerpt: Џон фрушанте за бидувањето гитарски антихерој“. MusicRadar. Future Plc.
 121. 121,0 121,1 Page, Scarlet (July 2004). "Red Hot Chili Peppers: The LA Punks Who Defied Death, Grunge And A Burning Crack Den". Mojo.
 122. Mitchell, Ed. "Robert Johnson – King of the Delta Blues Singers". Total Guitar. February 2006. p. 66
 123. Zimmerman, Shannon (February 19, 2009). „John Frusciante, The Empyrean. Spin Magazine. Spin.com. Посетено на June 30, 2010.
 124. Apter, 2004. p. 329
 125. Apter, 2004. p. 320
 126. „I I ., by John Frusciante“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]