Air Serbia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Air Serbia
Air Serbia logo.png
IATA ICAO Ознака
JU ASL AIR SERBIA
Основан1 август 2013 (2013-08-01)
ЈазлиАеродром Белград
Програма за чести летачиTBA
Аеродромски салонБизнис Клуб
Летала21
Одредишта63[1]
ГеслоTBA
СедиштеБелград, Србија
Раководство
Мрежо местоTBA

Air Serbia е национална и најголема авиокомпанија во Србија. Заснована е на белградскиот аеродром. Air Serbia е создадена на 1 август 2013 како легален наследник на Jat Airways, и е во сопственост на владата на Србија (51%) и Etihad Airways (49%).[2] Air Serbia ќе добие два Airbus A319 во почетокот, а подоцна уште осум A319 во подоцнжниот период од годината.[3]

Флота[уреди | уреди извор]

Од Август 2013, Air Serbia има флота која ги има следниве авиони:[4]

Air Serbia флота
Авион Во употреба Нарачки Опции Патници Notes
J Y Total
Airbus A319E-112 Sharklet[5][6] 10 0 150 150 First two to be delivered in Q3, 2013
ATR 72-202 3 0 66 66
ATR 72-500 2 0 70 70

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.airserbia.com/en/footer_menu/corporate/about-us/our-story
  2. „Air Serbia, Etihad во стратешко партнерство“. B92. 1 August 2013. Посетено на 1 August 2013.
  3. „Jat Airways ќе биде преименуван во Air Serbia во Август“. B92. 29 July 2013. Посетено на 1 August 2013.
  4. „Staff Briefing Air Serbia Aug 2013“. Livestream. 1 August 2013. Посетено на 2 August 2013.
  5. „American Airlines takes delivery of its first Airbus A319 with Sharklets“.
  6. „The 1st A319 Sharklet in flight test for certification with CFM engines (A319-112SL), Airbus Industrie, D-AVWC (MSN 5327) with Sharklets“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]