83D/Расел

Од Википедија — слободната енциклопедија
83D /Расел
Откривање
ОткривачКенет С. Расел на Велика Британија - Шмит телескоп, Австралија
Откриена16 јуни 1979 година
Орбитални особености A
Епоха26.05.2021
Афел5.5 ае
Перихел2.1 ае
Занесеност0.44
Период7.5 год
Наклон17.8°
Последен перихел2013-11-05?
(unobserved)
Следен перихел2021-05-23?
(изгубена од 1985 година)

83D/Расел претходно 83P/Russell) е периодични изгубена комета во Сончевиот Систем со орбитален период од околу 7,5 години. На орбитата по 1988 година, кометата веројатно не станува посветла од околу привидна магнитуда 21. Кометата може да дојде до перихел кон крајот на мај 2021 година, но неизвесноста во позицијата на кометата е неколку милиони километри.[1]

Откритие[уреди | уреди извор]

Кометата беше откриена на фотографска плоча на 16 јуни 1979 година од Кенет С. Расел на Великанскиот телескоп Шмит, Австралија, кој ја опиша како слаба и дифузна, со многу мала осветленост од светлинска величина. Пресметките на неговата орбита предложија датум на перихел од 27 мај 1979 година и орбитална честота од 6,13 години.

1988[уреди | уреди извор]

На 9 август 1988 година кометата помина 005 ае (750 million ) од Јупитер подигајќи перихел (најблиску до Сонцето) од 1,6 ае на 2,1 ае. Ова поголемо растојание од Сонцето ја прави кометата побледа, помалку активна и потешка за обновување.

Нејзиното предвидено појавување во 1991 година не беше забележано поради неповолните услови и повторно беше пропуштено во 1998 година. Во 2006 година, иако условите беа поволни, кометата не беше преместена и затоа сега е класифицирана како изгубена

2021[уреди | уреди извор]

Во средината на март 2021 година се очекува кометата да дојде до противположба во соѕвездието Кратер на околу привидна магнитуда 20,9.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „83D/Russell 1 (2006)“. Архивирано од изворникот на 2021-11-16. Посетено на 2021-11-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]