Прејди на содржината

80P/Питерс-Хартли

Од Википедија — слободната енциклопедија
80P/Питерс-Хартли
Откривање
ОткривачКристијан Хајнрих Фридрих Петерс од Опсерваторијата Каподимонте, Неапол, Италија
Откриена26 јуни 1846 година
Други
ознаки
1990 IX, 1990d, 80P/1982 N1, 1982 III, 1982h, 80P/1846 M1, 1846 VI
Орбитални особености A
Епоха9 декември 2014 година
Афел6.46 АЕ
Перихел1.6127 АЕ
Голема полуоска4,022 АЕ
Занесеност0.599
Период8.12 а
Наклон29.922°
Последен перихел10 ноември 2014 година
Следен перихел2022-декември-08

80P/Питерс-Хартли е периодична комета во Сончевиот Систем со орбитален период од 8,12 години[1].

Прво била откриена од Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс од Опсерваторијата Каподимонте, во Неапол, Италија. Немало доволно податоци за прецизно пресметување на орбитата, а кометата била изгубена повеќе од сто години.

Случајно била повторно откриена од Малколм Хартли преку Шмит Телескоп, во Сајдинг Спринг, Австралија на фотографска плоча изложена на 11 јули 1982 година. Тој ја проценил нејзината осветленост на магнитуда од 15. Потврдена од Опсерваторијата Перт, каде што Кенди ја пресметал орбитата и заклучил дека Хартли навистина ја преместил изгубената комета регистрирана од И. Хасегава и Сјуичи Накано кои истовремено дошле до истиот заклучок.

Забележана била при нејзиното следно појавување во 1990 година од страна на Р.Х. МцНаугхт од опсерваторијата Сидинг Спринг, кој ја опишал како дифузна со сјај од светлинска величина 14. Последователно била забележана и во 1998, 2006 и 2014 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
79P/du Toit–Hartley
80P/Питерс-Хартли Следна
81P/Wild