Прејди на содржината

70П/Коџима

Од Википедија — слободната енциклопедија
70П/Коџима
Откривање
ОткривачJНобухиса Којима и Аваренесс, Аицхи, Јапонија
Откриена27 декември 1970 година
Орбитални особености A
Епоха2014, 9 декември
Афел5,345 ае
Перихел2.0068 AЕ
Голема полуоска3.6759 AЕ
Занесеност0.4541
Период7.05 год
Наклон6.6003°
Последен перихел2014, 20 октомври
Следен перихел2021, 3 ноември

70П/Коџима е периодични комети во Сончевиот Систем со тековен орбитален период од 7,05 години[1].

Откриена била во Ишики, Аичи, Јапонија од Нобухиса Коџима, кој ја проценил нејзината осветленост на светлинска величина 14. Нејзината параболична орбита била пресметана од Кичиро Фурукава со дата на перихел од 1 ноември 1970 година. Ова било ревидирање врз основа на понатамошни набљудувања на елипсовидна орбита со перихел од 7 октомври и орбитален период од 6.16.

Хироки Косаи и Фурукава ја преместиле кометата на 9 декември 1977 година при нејзиното следно предвидено појавување со телескопот Шмит од 105 & nbsp; cm во Станицата Кисо на Астрономската опсерваторија во Токио, проценувајќи ја нејзината светлина на 16 магнитуда. Потоа беше забележана во 1985/1986 и 1992/1994 година од Вселенски часовник со светлини од 20 и 22,1. Тогаш кометата поминала блиску до Јупитер, што го намалило растојанието на перихелот од 2,4 АЕ (Астрономска единица на) 1,97 AЕ , ја зголеми ексцентричноста од 0,39 на 0,46 и го намали орбиталниот период од 7,85 на 6,99 години.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
69P/Taylor
70П/Коџима Следна
71P/Clark