65P/Ган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
65P/Ган
Откривање
ОткривачЏејмс Е. Ган
Откриена17 октомври 1970 година
Други
ознаки
1969 II; 1976 III; 1982 X;1989 XI;
Орбитални особености A
Епоха6 март 2006 година
Афел4.737 АЕ
Перихел2.444 АЕ
Голема полуоска3.59 АЕ
Занесеност0.3194
Период6.803 а
Наклон10.3867°
Последен перихел16 октомври 2017 година, 2 март 2010 година, 11 мај 2003 година
Следен перихел2025, 16 јуни

65P/Ган е периодична комета во Сончевиот Систем која има тековен орбитален период од 6,79 години[1].

Откриена е на 11 октомври 1970 година од професорот Џејмс Е. Ган од Универзитет Принстон користејќи го телескопот Шмит од 122 см во Опсерваторијата Паломар. Имала ниска осветленост со магнитуда 16 плус што се подобрува на 12 под поволни услови.

Таа е комета со краток период, која орбитира околу Сонцето на секои 6,79 години во главниот појас на астероиди помеѓу орбитите на планетите Марс и Јупитер.

На 4 февруари 1970 година кометата поминала0.015 ае (2,200,000 ; 1,400,000 ми) покрај Церера.

Во 1972 година Елизабет Ромер успеала да ја набљудува '65P/Ган блиску до афел.

Исто така види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
64P/Swift–Gehrels
65P/Ган Следна
66P/du Toit


Предлошка:Comet-stub