460 Сканија

Од Википедија — слободната енциклопедија

460 Сканија (460 Scania) е астероид од главниот астероиден појас.[1] Откриен е на 22 октомври 1900 од германскиот астроном Макс Волф, кој му го дал привременото име 1900 FN. Сегашното име е усвоено во 1904 на состанок во Лунд, Сканија (Шведска).[2]

Орбита на астероидот 460 Сканија и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 460 Сканија Архивирано на 14 април 2009 г. - НАСА, 19 август 2004 (англиски)
  2. Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names. Springer, 2003. ISBN 3-540-00238-3, стр. 52.