461 Саскија

Од Википедија — слободната енциклопедија

461 СаскијаТемидски астероид откриен од Макс Волф на 22 октомври 1900 година.[1] Привременото име било 1900 FP. Наречен е според Саскија ван Ујленбург, сопругата на Рембрант ван Рајн.

Орбита на астероидот 461 Саскија и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names: Prepared on Behalf of Commission 20 Under the Auspices of the International Astronomical Union. Springer. стр. 52. ISBN 3-540-00238-3.