1954 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1944194519461947194819491950 •   
195119521953 1954 195519561957
   1958195919601961196219631964
Поврзан временски период или предмет
1951195219531954195519561957
1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1954 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]