1945 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во архитектурата (Табела)
1935193619371938193919401941 •   
194219431944 1945 194619471948
   1949195019511952195319541955
Поврзан временски период или предмет
1942194319441945194619471948
1910-тите1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1945 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]