1920 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1910191119121913191419151916 •   
191719181919 1920 192119221923
   1924192519261927192819291930
Поврзан временски период или предмет
1917191819191920192119221923
1890-тите1900-тите1910-тите1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1920 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]