Прејди на содржината

„Св. Јован Претеча“ - Вич

Координати: 40°38′8″N 21°23′11″E / 40.63556° СГШ; 21.38639° ИГД / 40.63556; 21.38639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Претеча
Τιμίου Προδρόμου
Карта
40°38′8″N 21°23′11″E / 40.63556° СГШ; 21.38639° ИГД / 40.63556; 21.38639
Местоврв Вич кај Блаца, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1980 - 2010
Управа
Архијерејско намесништвоКостурско
ЕпархијаКостурска

Свети Јован Претеча и Свети Ѓорѓи (грчки: Τιμίου Προδρόμου και Αγίου Γεωργίου Ελευθερωτή) — црква во Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на билото на врвот Вич, над селото Блаца.

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот е подигнат во спомен на грчките владини војници загинати во победоносната борба со партизаните на ДАГ во решавачката Битка на Вич во август 1949 г. со која е ставен крајот на Грчката граѓанска војна. До неа има и споменик на победата.[1]

Следната Битка на Грамошта (Грамос) завршила на 29 август 1949 г., односно на празникот Отсечение (обезглавувањето на Јован Крстител) и затоа храмот го носи неговото име, како и на Свети Ѓорѓи Победоносец.[1]

Камен-темелникот на црквата е удрен во 1980 г. од митрополитот Григориј II Костурски, но со неговата смрт изградбата е запрена. Градежните работи продолжиле по доста време, за на 26 јуни 2010 г. храмот да биде осветен од митрополитот Серафим Костурски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Ο ιερός ναός του Τιμίου Προδρόμου στο αιματοβαμμένο όρος Βίτσι. Πανηγυρίζει την 29η Αυγούστου“. Φως της Καστοριάς. 21 август 2016. Архивирано од изворникот на 2018-12-20. Посетено на 29 јануари 2021.