Битка на Вич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка на Вич
Дел од Грчката граѓанска војна
Avijaticari na vladinata vojska.jpg
Авијатичари на владината војска во офанзивата на Вич во текот на граѓанската војна во Грција
Датум 10 - 16 август 1949
Место Вич, Грција
Исход победа на Грчката кралска армија
Завојувани страни
 Кралство Грција DSE badge.svg ДАГ

Битка на Вич — битка на врвот Вич, Нереска Планина, една од најжестоките битки меѓу ДАГ и Грчката кралска армија во граѓанската војна во Грција. На 10 август 1949 година владината добро вооружена армија (80.000) ги нападнала позициите на X и XI дивизија на ДАГ. Силите на ДАГ брзо биле поразени и на 16 август биле принудени на повлекување кон Албанија.