Штркел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штркел
Tabanus sudeticus MHNT Portrait.jpg
Кафеав штркел (Tabanus sudeticus)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Двокрилци
Подред: Краткоусни
Семејство: Штркли
Род: Штркел
Linnaeus, 1758
Видови

...многу други

Штркел или коњска мува (науч. Tabanus) — род крвопијни муви од семејството на штркелите (Tabanidae). Женките имаат устен апарат во облик на ножички со кои ја сечат кожата и потоа сркаат од крвта. Членовите на овој род се потенцијални преносители на антракс, црви и трипанозоми. Некои видови, како што е говедскиот штркел (Tabanus bovinus), одат на говедата и не се така опасни за луѓето. Во родот влегуваат стотици видови и многу групи:[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fairchild, G.B. (March 1980). „Tabanidae (Diptera) from the Dominican Republic“. Florida Entomologist. The Florida Entomologist, Vol. 63, No. 1. 63 (1): 166–188. doi:10.2307/3494671. JSTOR 3494671.
  2. Stubbs, A. and Drake, M. (2001). British Soldierflies and Their Allies: A Field Guide to the Larger British Brachycera. British Entomological & Natural History Society. стр. 512 pp. ISBN 1-899935-04-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]