Прејди на содржината

Кафеав штркел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кафеав штркел
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Двокрилци
Семејство: Штркли
Род: Штркел
Вид: Кафеав штркел
Научен назив
Tabanus sudeticus
Zeller, 1842
Глава на кафеав штркел

Кафеав штркел (науч. Tabanus sudeticus) — вид инсект од семејството на штрклите (Tabanidae).[1] Претставува најтешкиот претставник на редот муви (или „двокрилци“, Diptera) во Европа.

Се среќава во Германија, јужна Скандинавија, Велика Британија и Ирска, како и на мали подрачја во западна Франција и северна Шпанија.[2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Stubbs, A. and Drake, M. (2001). British Soldierflies and Their Allies: A Field Guide to the Larger British Brachycera. British Entomological & Natural History Society. стр. 512 pp. ISBN 1-899935-04-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Карта на распространетоста на кафеавиот штркел (Tabanus sudeticus)EOL

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]