Штемпеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штемпеда
Место во Нордхаузен
Штемпеда is located in Германија
Штемпеда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Нордхаузен
Основни податоци
Површина 9,60 км2
Надм. височина 215 м
Население 300  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99762
Повик. бр. 034653
Координати 51°31′0″N 10°55′0″E / 51.51667° N; 10.91667° E / 51.51667; 10.91667Координати: 51°31′0″N 10°55′0″E / 51.51667° N; 10.91667° E / 51.51667; 10.91667

Штемпеда (германски: Stempeda) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од градот Нордхаузен.