Штадензен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штадензен
Место во Врештет
Пекарница во Штадензен
Пекарница во Штадензен
Грб на Штадензен
Штадензен is located in Германија
Штадензен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општина Врештет
Место единици 7
Основни податоци
Површина 53,6 км2
Надм. височина 53 м
Население 1.237  (31 декември 2010)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29559
Повик. бр. 05802
Портал www.stadensen.de
Координати 52°53′0″N 10°33′0″E / 52.88333° СГШ; 10.55000° ИГД / 52.88333; 10.55000Координати: 52°53′0″N 10°33′0″E / 52.88333° СГШ; 10.55000° ИГД / 52.88333; 10.55000

Штадензен (германски: Stadensen) — село и поранешна општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2011 година е дел од општината Врештет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]