Шрампе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шрампе
Градски дел во Арендзе
Шрампе во рамките на Германија
Шрампе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Град Арендзе
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 22 м
Население 313  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 39619
Повик. бр. 039384
Портал www.vg-arendsee-
kalbe.de
Местоположбата на Шрампе во рамките на округот Алтмаркрајс Залцведел
Местоположбата на Шрампе во рамките на округот Алтмаркрајс Залцведел
Местоположбата на Шрампе во рамките на округот Алтмаркрајс Залцведел
Координати 52°53′36″ N; 11°26′36″ E / 52.8933° СГШ; 11.4433° ИГД / 52.8933; 11.4433Координати: 52°53′36″ N; 11°26′36″ E / 52.8933° СГШ; 11.4433° ИГД / 52.8933; 11.4433

Шрампе (германски: Schrampe) — село и поранешна општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арендзе.