Шпергау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпергау
Градски дел во Лојна
Грб на Шпергау
Шпергау is located in Германија
Шпергау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 88 м
Население 1.097  (31 декември 2006)
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06237
Повик. бр. 034446
Портал www.gemeinde-spergau.de
Координати 51°17′59″N 12°1′59″E / 51.29972° СГШ; 12.03306° ИГД / 51.29972; 12.03306Координати: 51°17′59″N 12°1′59″E / 51.29972° СГШ; 12.03306° ИГД / 51.29972; 12.03306

Шпергау е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009 е дел од градот Лојна.