Шпанска Западна Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпанска Западна Индија
Las Antillas Occidentales
Колонија на Шпанија од 1492 - 1898

1492 – 1898
Знаме Грб
Карта на Шпанска Западна Индија
Главен град Санто Доминго
Јазици Шпански
Вероисповед римокатолицизам
Државно уредување Колонија
Монарх
 -  1500-1598 Филип II од Шпанија
 -  1896-1898 Алфонсо XIII од Шпанија
Историски период шпанска колонизација
 -  Откривањето на Америка 1492
 -  Договорот од Париз (1898) 1898
Валута Шпански пезос
Минати
Следни
Нова Шпанија
Острови Беј
Јамајка
Кајмански Острови
Санто Доминго
Тринидад
Доминиканска република
Куба
Порторико

Шпанска Западна Индија било своевремено името за Шпанските колонии на Карипските острови, до кои стигнал Кристофер Колумбо на своите патувања во потрага по западниот пат до Индија. Името „Западна Индија“ доаѓа токму поради тоа што Колумбо мислел дека пловејќи на запад стигнал до западниот брег на Индија.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]