Прејди на содржината

Шпагети и ќофтиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед одблиску на шпагети и ќофтиња

Шпагети и ќофтиња е италијанско-американско јадење кое се прави со шпагети, сос од домати и ќофтиња.[1]

Овој оброк е инспириран од слични јадења од јужна Италија, модерната верзија на шпагети и ќофтиња била развиена од италијански имигранти во САД. Комбинациите на тестенини со месо датираат дури од средниот век.[2] Тестенини (вклучувајќи долги тестенини) со сос од домати и различни видови ќофтиња се документирани во одредени италијански региони и во современите италијански готвачи,[3] сепак, овие јадења често се наоѓаат само во одредени региони и градови.[4] Тие се најпопуларни во одредени области на Јужна Италија, од каде што емигрирале повеќето италијански доселеници во САД, иако главно верзијата што се служи во Јужна Италија има помали ќофтиња од сегашната италијанско-американската верзија.

Историја[уреди | уреди извор]

Шпагети и ќофтиња биле доста популарни меѓу италијанските доселеници во Њујорк, кои имале пристап до побогати резерви на месо отколку во Италија.[5]

 • Во 1888 година, Џулиет Корсон од Њујорк објавил рецепт за тестенини со ќофтиња и сос од домати.[6]
 • Рецептот за „Говедски ќофтиња со шпагети“ се појавил во Американската кујна во 1909 година.[7]
 • Националната асоцијација за тестенини (првично наречена Национална асоцијација на производители на макарони) објавиле рецепт за шпагети со ќофтиња во 1920-тите.[8]
 • Во 1931 година, биле продавани конзервирани „шпагети со ќофтиња во сос“ во Њу Џерси.
 • Во 1938 година, точниот израз „шпагети и ќофтиња“ се појавил во списокот на конзервирана храна произведена од Еторе Бојарди, подоцна познат како готвач Бојарди. 

Писатели и готвачи од Италија, често се потсмеваат на јадењето како неиталијанско, бидејќи во Италија ќофтињата се многу помали и се служат само со печени тестенини со јајца.[9] Дел од кулинарската традиција се различните видови тестенини со месо на Абруцо, Апулија, Сицилија и други делови од јужна Италија.

Ќофтиња

Слични јадења со шпагети и ќофтиња се готват во Апулија.[10][11][12]

Во Апулија, исто така, комбинираат тестенини и месо каде што ќофтиња, мортадела или салама се печат со ригатони, сос од домати и моцарела, а потоа се ставаат со пециво.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dickie, John (2008). Delizia!: The Epic History of the Italians and Their Food. Simon and Schuster. стр. 225–226. ISBN 978-1416554004. Посетено на March 1, 2013.
 2. Karima Moyer-Nocchi, "Italian macaroni and meatballs", The Eternal Table November 27, 2021
 3. Ada Boni, Il Talismano della Felicità, Rome, 4th edition, 1934, p. 128
 4. „Ricetta Maccheroni alla chitarra con polpette“. Il Cucchiaio D'Argento. Посетено на 2021-04-19.
 5. Frankie Celenza (2018-07-03). „Italian-American Food Never Claimed To Be Italian, So You Can Stop Hating On It“. HuffPost.
 6. Corson, Juliet (1888). Family Living on $500 a Year: A Daily Reference-book for Young and Inexperienced Housewives. Harper & Brothers. стр. 43.
 7. American Cookery. 13. Whitney Publications. 1909.
 8. America's Favorite Recipes: The Melting Pot Cuisine, Part 2. 2009. стр. 157.
 9. „Pasta“. The Atlantic. July 1986.
 10. Oretta Zanini de Vita (2009). Encyclopedia of Pasta. стр. 315. ISBN 978-0520944718.
 11. „Maccaroni Azzese“. Accademia Italiana della Cucina. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2023-03-14.
 12. „Ricetta Spaghetti con le polpettine - Le ricette di Paciulina“. Le Ricette di Paciulina.it. 4 September 2012. Архивирано од изворникот на 20 December 2014. Посетено на 23 September 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]