Шопсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шопсдорф
Место во Гентин
Езерце во Шопсдорф
Езерце во Шопсдорф
Езерце во Шопсдорф
Грб на Шопсдорф
Шопсдорф во рамките на Германија
Шопсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Гентин
Место единици 2
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 63 м
Население 263  (31 декември 2009)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39291
Повик. бр. 039225
Координати 52°14′N 12°13′E / 52.233° СГШ; 12.217° ИГД / 52.233; 12.217Координати: 52°14′N 12°13′E / 52.233° СГШ; 12.217° ИГД / 52.233; 12.217

Шопсдорф (германски: Schopsdorf) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била дел од општинската заедница Мекерн-Лобург-Флеминг. Планираното спојување со градот Мекерн било оспорено од административниот суд во Десау во август 2011.[1] Од 1 јули 2012 припаѓа на градот Гентин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Вести за Мекерн-Флеминг“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2012-07-05.