Шиш-ќебап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шиш-ќебап со пилав, кромид, печени пиперки, парче домат (исто така печен) и листови од рукола.
Шиш-тавук
Кузу-шиш (шиш-ќебап од јагнешко)

Шиш-ќебап (азерски: Basdırma kabab; турски: şiş kebap; урду: سیخ کباب) — јадење подготвено на ражен, односно печени коцки од месо.[1] Зборот ќебап се употребува за различни видови на јадења од печено месо. Шиш е турски збор за меч или ражен,[2] а ќебап (כבבא) е стар арамејски збор со значење печено месо. Ова јадење е популарно низ цела Азија. Слично е на јадењето што се нарекува шашлик, кое пак потекнува од кавкаското подрачје.[3]

Најчесто се подготвува од јагнешко месо (кузу-шиш)[4] но постојат варијанти со говедско или телешко месо (дана-шиш), сабјарка (килич-шиш)[5] и пилешко месо (тавук-шиш или шиш-тавук). Во Турција, шиш-ќебапот и зеленчукот што се сервира, се печат одвоено, односно не се печат на ист ражен.[6]

Во Пакистан, ова јадење се смета за традиционално, и се нарекува „сек-ќебап“ (Seekh kebabs). Пакистанската варијанта на ова јадење се подготвува од мелено месо со зачини, и печено на скара или ражен. Се пече во тандир, и се сервира со чтни сос (chutney) или сос од нане. Понекогаш се служи во лебче, слично како што се служи донер-ќебапот.

Варијанти на „шиш-ќебап“[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. John Ayto (18 October 2012). The Diner's Dictionary: Word Origins of Food and Drink. OUP Oxford. стр. 192–. ISBN 978-0-19-964024-9.
  2. Gil Marks (17 November 2010). Encyclopedia of Jewish Food. Houghton Mifflin Harcourt. стр. 597–. ISBN 0-544-18631-1.
  3. Davidson, Allen, "The Oxford Companion to Food", p.442.
  4. Ozcan Ozan (13 December 2013). The Sultan's Kitchen: A Turkish Cookbook. Tuttle Publishing. стр. 146–. ISBN 978-1-4629-0639-0.
  5. Mimi Sheraton (13 January 2015). 1,000 Foods To Eat Before You Die: A Food Lover's Life List. Workman Publishing Company. стр. 1090–. ISBN 978-0-7611-8306-8.
  6. Steven Raichlen (28 May 2008). The Barbecue! Bible 10th Anniversary Edition. Workman Publishing Company. стр. 214–. ISBN 978-0-7611-5957-5.