Шиш-ќофте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шиш-ќофте пред печење

Шиш-ќофте[1] (турски), Şiş köfte,[2][3]ќофте или варијанта на ќебап во Турција. Се состои од мелено јагнешко, овчо, телешко или говедско месо, или пак мешавина на некои од овие видови месо со зачини. Најчесто се користат магдонос и нане. Ќофтињата се печат на скара (шиш).

Ова јадење е популарно во Турција, а постојат стотици варијанти на ќофтиња, како на пример, ислама-ќофте, сулу-ќофте, куру-ќофте, измирско ќофте, суџук-ќофте, и други, кои не се печат на скара. Градот Бурдур се обидува да добие признание за своето шиш-ќофте.[4]

Во Турција, јадењата со ќофте најчесто се служат со ајран, вид на јогурт.[5] Ова јадење е основата на „јогурт-ќебап“ (ќебап со јогурт).[3][6]

Шиш-ќофте вообичаено се служи со пилав и салата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Turkish folk culture researches. Halk Kültürünü Araştırma Dairesi. 1990.
  2. Richard Hosking (2010). Food and Language: Proceedings of the Oxford Symposium on Food and Cooking 2009. Oxford Symposium. стр. 385–. ISBN 978-1-903018-79-8.
  3. 3,0 3,1 Maria Khalifé (2008). The Mezze Cookbook. New Holland Publishers. стр. 73–. ISBN 978-1-84537-978-0.[мртва врска]
  4. http://www.haberler.com/burdur-sis-kofte-marka-oluyor-2664665-haberi/
  5. http://www.turkish-cuisine.org/print.php?id=225&link=http://www.turkish-cuisine.org/culinary-culture-202/kofte-sarma-and-dolma-in-turkish-cuisine-225.html
  6. Levon P. Dabağyan (2006). Zaman tünelinde Şehr-i İstanbul'un seyir defteri: semt-i Eyyüb, semt-i Eminönü, semt-i Yeşilköy. Karadağ Yayınları. ISBN 978-975-9181-67-3.