Шигео Јаегаши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Шигео Јаегаши
Лични податоци
Роден на 24 март 1933(1933-03-24)
Роден во Јапонија
Починал на 2 мај 2011(2011-05-02) (возр. 78)
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1958–1969 Furukawa Electric
Репрезентација
1956–1968 Јапонија Јапонија 45 (11)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Шигео Јаегаши (роден 24 март 1933) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Шигео Јаегаши бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1956, 1964 и 1968.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1956 3 0
1957 0 0
1958 2 0
1959 5 0
1960 1 0
1961 7 2
1962 7 3
1963 5 4
1964 2 2
1965 4 0
1966 2 0
1967 3 0
1968 4 0
Вкупно 45 11

Надворешни врски[уреди | уреди извор]