Шевкевза султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шевкевза султан
Роден(а) Вилма
12 декември 1820
Грузија
Починал(а) 17 септември 1889
Палата Чираган, Ортаќој
Народност Грузија
Познат(а) по Валиде султан
Вера Православие, подоцна ислам
Сопружник Абдул Меџит I
Деца Мурат V

Шевкевза султан (1820 - 17 септември 1889) била сопруга на османлискиот султан Абдул Меџит I и Валиде султан на нејзиниот син Мурат V.