Шато д’Олон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шато д’Олон
Шато д’Олон is located in Франција
Шато д’Олон
Шато д’Олон
Координати: 46°30′18″ N; 1°44′10″ W / 46.505° СГШ; 1.7361° ЗГД / 46.505; -1.7361Координати: 46°30′18″ N; 1°44′10″ W / 46.505° СГШ; 1.7361° ЗГД / 46.505; -1.7361
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВендеја
ОкругЛе Сабл д'Олон
КантонНоирмоутиер-ен-Л'Ле
Општ. заедницаОлонес
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Жан Ивес Бурнауд
Површина131,22 км2 (1,205 ми2)
Население (2006)213.420
 • Густина4,3/км2 (11/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85060 / 85180
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Шато д’Олон — населено место во францускиот регион Лоара, во департманот Вандеја.

Според податоците од 2006 година, бројот на населението бил 13.420, а густината на населението 430 жит/км2.

Наводи[уреди | уреди извор]